W firmach pensje wzrosły o 9,7%

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły w styczniu o 9,7% w stosunku do ubiegłego roku i 7,2% w stosunku do pensji grudniowych.

W firmach pensje wzrosły o 9,7%

Według nich, spowolnienie dynamiki wzrostu płac to efekt wcześniejszych wypłat premii oraz efekt bazy. W tym okresie zatrudnienie wzrosło o 4,9% w studyunku do poprzedniego roku, identycznie jak w poprzednim miesiącu.

Jedenastu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że wynagrodzenia w firmach wzrosły w grudniu średnio o 9,8% r/r przy średniej na poziomie 9,77%. Rozbieżności w prognozach były dość znaczne, a ich oczekiwania wahają się od 9,2% do 10,5%.

"Roczne tempo wzrostu płac osiągnęło najwyższe wartości w budownictwie, w usługach (w tym w handlu i naprawach) oraz w przetwórstwie przemysłowym. Na poziom dynamiki rocznej wynagrodzeń pozytywnie wpłynęły: rozpoczęcie tegorocznych podwyżek płac w sektorze przedsiębiorstw, niewielka skala kontynuacji wypłat gwiazdkowych, których kolejną kumulację w górnictwie zakładamy na luty, ok. 20-proc. podniesienie płacy minimalnej od początku 2008 r." - wylicza analityczka banku PKO BP Karolina Sędzimir-Domanowska.

Według niej, przy realizacji naszych założeń wzrost siły nabywczej wynagrodzeń w przedsiębiorstwach w 2008 roku osiągnie ok. 6,1% wobec 6,7% realnego wzrostu w 2007 roku.

Podobne spostrzeżenia mają eksperci z Banku BPH, którzy zwracają uwagę na specyficzne wydarzenia w górnictwie w styczniu br.

"Jednym z czynników składających się na silniejszą dynamikę płac w styczniu jest zawarte na początku miesiąca porozumienie o wzroście wynagrodzeń między górnikami a zarządem Kompanii Węglowej, a pierwsza część podwyżki w formie jednorazowego dodatku została wypłacona już w styczniu. Dynamikę płac w styczniu zaniża z kolei zeszłoroczna styczniowa wypłata premii w KGHM, a w tym roku, według naszych informacji, wypłat dodatkowych premii w górnictwie nie było" - tłumaczy analityk Banku BPH Maja Goettig.

Jej zdaniem, w kolejnych miesiącach utrzymaniu wysokiej dynamiki płac sprzyjać będą zwiększone żądania podwyżek w sektorze publicznym, które - połączone z akcjami strajkowymi na szeroką skalę - prawdopodobnie okażą się skuteczne.

Podobnie uważają analitycy innych banków komercyjnych, najmocniej podkreślając znaczenie wyjątkowych wydarzeń w sektorze wydobywczym.

"Oczekujemy, że po wyraźnie słabym wzroście w grudniu, przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się w styczniu o 10,4% r/r, powracając do wcześniejszego trendu. Uważamy bowiem, iż zaskakująco niski wzrost płac pod koniec 2007 roku wynikał z czynników jednorazowych, związanych z przesunięciami w wypłacie nagród rocznych w górnictwie" - przewiduje ekonomista Banku Handlowego Piotr Kalisz.

Najprościej i najkrócej sytuację na rynku pracy oceniają jednak eksperci z banku BGK.

"Szacujemy, że roczny wzrost płac w styczniu wrócił do trendu z jesieni ubiegłego roku i wyniósł 10,5% r/r, za sprawą wciąż znacznego 'ssania' ze strony szybko rozwijających się firm" - tłumaczy analityk BGK Konrad Soszyński.

Odmienne zdanie mają natomiast ekonomiści banku BGŻ, którzy po raz kolejny przewidują powolny spadek presji płacowej, a ich prognoza jest jedną z najniższych w ankiecie ISB. Pozytywem takiej sytuacji jest jednak fakt, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może wstrzymać się z dalszymi podwyżkami stóp.

"W styczniu nastąpił wzrost rocznej dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw do 9,2%, co oznacza zbliżoną wartość do średniorocznej dynamiki wynagrodzeń obserwowanej w roku 2007. W ujęciu realnym będzie to zatem ok. 5% rocznie, czyli mniejszą wartość niż dynamika wydajności pracy w przemyśle. Zatem następuje powolne odwracanie się negatywnej tendencji produktywność/płace, co w średnim okresie oddziałuje antyinflacyjnie poprzez spadek jednostkowych kosztów pracy" - tłumaczy ekonomista Banku BGŻ Mateusz Mokrogulski.
Według niego, jeżeli z danych lutowych będzie wynikało utrzymanie się tej tendencji, RPP będzie miała o jeden argument więcej przeciwko podnoszeniu stóp procentowych na marcowym posiedzeniu.

Ta sama jedenastka analityków ankietowana przez ISB uważa, że wzrost zatrudnienia w grudniu wyniósł 4,9%, przy średniej prognoz na poziomie 4,91%. Ich prognozy wahają się w przedziale 4,8-5,1%. Ekonomiści zgodnie uważają, że w minionym miesiącu kontynuowany był trend systematycznego wzrostu zatrudnienia, który jest efektem coraz lepszej kondycji polskich przedsiębiorstw oraz rosnącej konsumpcji.

"Na wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach w styczniu oddziaływał wzrost liczby zatrudnionych w usługach (w tym w handlu i naprawach) oraz w przetwórstwie przemysłowym, przy niewielkim spadku zatrudnienia w budownictwie i w górnictwie" - ocenia ekonomistka banku PKO BP Karolina Sędzimir-Domanowska.

Według jej wyliczeń, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wzrosło do 5,294 mln osób. Analityczka zwraca dodatkowo uwagę, że dane styczniowe zazwyczaj charakteryzują się większą zmiennością ze względu na przeprowadzane na początku roku zmiany w próbie jednostek badanych - głównie przesunięcia w strukturze wg wielkości przedsiębiorstw.

Pozostali eksperci zgadzają się ze zdaniem ekonomistki PKO BP i także asekurują się na ewentualność późniejszych korekt danych.
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wzrosło o 5,0% m/m, a w ujęciu rocznym wzrosło o 7,2% i wyniosło 3246,00 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w grudniu 2007 roku wzrosło o 0,1% m/m, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 4,9% i wyniosło 5.241,2 mln osób.
Zobacz też:
Adwokat limitowany
Jak kłamią pracodawcy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.