Wzrost liczby zwolnień w I półroczu 2010 nie będzie głęboki

Wzrost liczby zwolnień w I półroczu przyszłego roku nie będzie głęboki - wynika z raportu Konfederacji Pracodawców Polskich. Przedsiębiorstwa wskazują także na możliwość ograniczenia portfela zamówień w I półroczu 2010

Wzrost liczby zwolnień w I półroczu przyszłego roku nie będzie głęboki - wynika z raportu Konfederacji Pracodawców Polskich. Przedsiębiorstwa wskazują także na możliwość ograniczenia portfela zamówień w I półroczu 2010.

"Ogólna sytuacja ekonomiczna w kraju zmienia się na plus, czego dowodem jest wykazywany przez GUS wzrost PKB. Na tej podstawie można prognozować, że oczekiwany w nadchodzącym półroczu wzrost liczby zwolnień nie będzie głęboki" - napisano w komentarzu do opublikowanego we wtorek raportu.

"Może też powtórzyć się sytuacja z tego roku, kiedy to prognozy i zgłaszane przez przedsiębiorstwa na przełomie 2008/2009 r. zapowiedzi redukcji nie zostały zrealizowane, a niektóre firmy wręcz wycofywały wręczone wcześniej wypowiedzenia" - dodano.

Z raportu wynika, że 53 proc. firm poza naturalnymi procesami (np. przejścia na emeryturę)
nie planuje praktycznie żadnych ruchów kadrowych, 30 proc. firm chce zatrudniać nowych pracowników, a 17 proc. będzie redukować liczbę zatrudnionych osób.

Z ankiety wynika, że w nadchodzącym półroczu znacznym zmianom ulegnie zatrudnienie w sektorze "usługi i przemysł".

"63 proc. badanych przedsiębiorstw nie zamierza prowadzić dynamicznej polityki kadrowej, lecz jedynie będzie starać się utrzymać obecny stan zatrudnienia. Tylko co dziesiąta pytana firma planuje zatrudnienie, a 27 proc. respondentów z tego sektora chce zwalniać pracowników" - napisano

Z raportu wynika także, że przedsiębiorstwa wskazują na możliwość ograniczenia portfela zamówień w I półroczu 2010.

"Obecne prognozy finansowe są bardziej ostrożne od tych formułowanych jeszcze w październiku. Ma to istotne znaczenie dla zrozumienia prowadzonej polityki zatrudnieniowej przez firmy i planowanej przez nie produkcji. Kłopoty finansowe, w tym narastanie problemu z terminową realizacją zobowiązań, zgłaszają firmy małe i średnie oraz głównie producenci maszyn i urządzeń, odzieży, metali i wyrobów z metali. Na najbliższe półroczne z optymizmem patrzą natomiast producenci wyrobów farmaceutycznych" - napisano. (PAP)

nik/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
zwolnieniafinansekpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)