Zmiany w prawie pracy. Prawnik tłumaczy
Koniec września przyniósł nowe przepisy w prawie pracy. Dotyczą miesięcznego limitu dofinansowania posiłków dla pracowników. Limit zwiększył się z 300 do 450 zł. Ponadto zwiększyła się ochrona pracownika przed zwolnieniem z pracy.
Radca prawny Monika Jurkiewicz przypomina, że we wrześniu weszły przepisy dotyczące miesięcznego limitu dofinansowania posiłków dla pracowników. Zaznaczyła, że tzw. oskładkowaniu nie będą podlegać również talony, bony żywieniowe, kupony oraz karty przedpłacone. W tym przypadku również obowiązuje limit 450 zł. Za tę kwotę można kupić w placówkach handlowych lub gastronomicznych posiłki spożywane bezpośrednio po zakupie.
Według szacunków MRiPS z rozwiązań zawartych w rozporządzeniu korzysta obecnie ok. 387 tys. osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Będziemy pogrążeni w chaosie". Bez migrantów rynek pracy sobie nie poradzi?
Zmiany w prawie również dla pracowników chronionych
Kolejną zmianą są przepisy kodeksu postępowania cywilnego gwarantujące pracownikom chronionym, zwiększoną ochronę przed zwolnieniem z pracy.
- Oznacza to, że jeżeli pracownik podlegający szczególnej ochronie zostanie zwolniony, na przykład kobieta w ciąży, poprzez wypowiedzenie umowy o pracę, to sąd uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, nakłada w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania – wytłumaczyła Jurkiewicz.
Dodała, że "sąd rejonowy może zatem w wyroku zobowiązać pracodawcę do dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w razie łącznego spełnienia się dwóch przesłanek".
Takie zobowiązanie pracodawcy przez sąd będzie miało miejsce gdy: sąd wyda jeden z wyroków określonych w tym przepisie, czyli orzekający bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę lub przywracającego pracownika do pracy w następstwie wadliwego wypowiedzenia umowy, lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia przez pracodawcę, bądź pracownik złoży wniosek pracownika skierowany do sądu o nałożenie na pracodawcę tego obowiązku — powiedziała.