Tyle zarabia klasa średnia w Niemczech. Podali kwoty
Aby określić, jaką trzeba mieć pensję, żeby "dobrze zarabiać" w Niemczech, trzeba odnieść się do średnich dochodów netto oraz uwzględnić inne czynniki. Taką trzeba mieć wypłatę, aby należeć do klasy średniej w tym kraju.
Portal "Main Post" sugeruje, że jednym ze sposobów na określenia dobrej pensji jest odniesienie się do średniego dochodu netto w Niemczech. Według danych portalu Statista, na podstawie badań Instytutu Frauenhofera, w 2023 r. średni roczny dochód netto dla samotnych pracowników bez dzieci wyniósł 27 416 euro, co daje około 2 284 euro miesięcznie na rękę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić
Tyle zarabia klasa średnia w Niemczech
Z kolei Instytut Badań Gospodarczych w Kolonii proponuje szerszy zakres klasyfikacji dochodów. Aby zaliczać się do klasy średniej, osoba samotna powinna zarabiać między 1 496 a 2 804 euro netto miesięcznie. Oto przykładowe przedziały wynagrodzeń:
- klasa średnia o niskich dochodach: 1121-1495 euro netto,
- klasa średnia: 1496-2804 euro netto,
- wyższe dochody: 2805-4673 euro netto,
- osoby stosunkowo bogate: powyżej 4673 euro netto.
Warto zaznaczyć, że na wysokość wynagrodzenia netto wpływają również czynniki takie jak: standardowe wynagrodzenie w branży, region czy doświadczenie zawodowe.
Jak wskazuje portal, dla wielu osób dobra pensja netto to taka, która nie tylko pokrywa codzienne wydatki, ale pozwala na oszczędności lub realizację osobistych celów.
Ile trzeba zarabiać, aby być w klasie średniej w Polsce?
Jednym ze wskaźników definiowania klasy średniej jest mediana płac, czyli suma, którą zarabia połowa pracowników, podczas gdy druga połowa zarabia więcej. Z badań wynika, że ostatnia mediana płac wynosiła około 82 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To oznacza, że obecnie osoba zarabiająca około 6800 zł brutto może być uznana za część klasy średniej w Polsce.
Z kolei OECD proponuje inny sposób określenia klasy średniej. Według tej organizacji należą do niej gospodarstwa domowe, gdzie dochód na osobę wynosi od 75 do 200 proc. mediany zarobków. W Polsce oznacza to obecnie od 5100 do 13 600 zł brutto.