Trwa ładowanie...

Coraz mniej czasu, by skorzystać z ulgi. Przedsiębiorcy muszą się spieszyć

Do 1 lutego mają czas przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z Małego ZUS plus. Czasu zostało więc niewiele. Podpowiadamy, kto może skorzystać z ulgi.

Mały ZUS plus. Chętni muszą zapisać się do 1 lutego.Mały ZUS plus. Chętni muszą zapisać się do 1 lutego.Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d2vr4hm
d2vr4hm

- Zainteresowanie programem [mały ZUS plus - red.] naszych klientów jest stosunkowo duże. Do małego ZUS plus mamy zgłoszonych ponad 297 tys. przedsiębiorców - mówiłą przed tygodniem szefowa ZUS-u prof. Gertruda Uścińska.

Zapisać się do małego ZUS plus można od początku roku. Termin zapisów jednak upływa 1 lutego. Po tym terminie nie będzie można skorzystać już ulgi, która zmniejsza składki na ubezpieczenia społeczne (choć nie zmniejsza ona składek zdrowotnych).

Mały ZUS plus - kto skorzysta z ulgi?

Z ulgi może skorzystać każdy przedsiębiorca, którego przychód w minionym roku nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Działalność gospodarcza jednak powinna być prowadzona co najmniej przez 60 dni.

Siłownie i kluby fitness pozostają zamknięte. "Mam wątpliwości, ryzyko mniejsze niż w kościołach"

Z ulgi można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

d2vr4hm

Aby się zgłosić do ulgi, należy złożyć w ZUS-ie kilka dokumentów: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92). Szczegóły chętni znajdą na stronach ZUS-u.

Co istotne, osoba korzystająca z małego ZUS plus w 2020 roku nie musi się ponownie zgłaszać do ulgi w 2021 roku. Pod warunkiem, że spełnia wciąż warunki do skorzystania z ulgi.

Mały ZUS plus nie dla wszystkich

Z małego ZUS plus nie skorzystają firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej).

d2vr4hm

Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. To samo tyczy się osoby, która dopiero co rozpoczęła swoją działalność.

"Warto pamiętać, że kwota składek przy małym ZUS plus zależy od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku" - czytamy w komunikacie ZUS-u.

d2vr4hm

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 840 a 3155,40 zł w 2021 roku)" - czytamy dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vr4hm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vr4hm