Czy kobiety są dyskryminowane w Twojej firmie?
Równość wynagrodzeń w miejscu pracy, przejrzystość płac, godzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym - to fundamentalne zasady Unii Europejskiej, która walczy o ich stosowanie w krajach członkowskich. Ale czy rzeczywiście w Polsce kobiety są dyskryminowane w pracy? Oto, co sądzą na ten temat nasi internauci.
W sobotę 5 marca, po raz pierwszy w całej Europie obchodzony był Dzień Równości Wynagrodzeń. - Ten dzień ma przypominać nam, jak wiele jeszcze należy zrobić, aby zlikwidować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. We współpracy z państwami członkowskimi i partnerami społecznymi będziemy podejmować wysiłki na rzecz istotnego zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE, aby w przyszłości nie było konieczne organizowanie Dnia Równości Wynagrodzeń w celu podkreślania rozbieżności w zarobkach kobiet i mężczyzn - oświadczyła w komunikacie Komisji Europejskiej jej wiceprzewodnicząca, unijna komisarz ds. sprawiedliwości i praw obywatelskich Viviane Reding.
Przy tej okazji spytaliśmy internautów serwisu praca.wp.pl o to, czy kobiety są dyskryminowane w ich firmach. W sondażu wzięło udział 26691 osób.
Największą popularność cieszyła się odpowiedź, że nie i że "dyskryminacja to wymysł feministek" - 36 proc. głosów. Podobny wynik miała teza, że "kobiety gorzej zarabiają i rzadziej awansują" - 33 proc. zgodziło się z tym stwierdzeniem.
18 proc. głosujących twierdzi, że kobiety i mężczyźni w ich firmach traktowani są tak samo. "Raczej nie, ale wiem, że dyskryminacja kobiet to poważny problem w Polsce" - 9 proc. oddanych głosów.
Tylko 3 proc. internautów nie miało zdania w sprawie.
Co na ten temat myślą Europejczycy?
Równa płaca za równą pracę to jedna z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej. Zapisano ją już w traktacie rzymskim w 1957 r. Jednak postęp w zmniejszaniu różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn następuje powoli: według danych za 2008 r. różnica ta waha się od 5 proc. we Włoszech do 30 proc. w Estonii. Liczby te są odzwierciedleniem cały czas utrzymującego się braku równości na rynku pracy. Konsekwencją różnic w wynagrodzeniach są także niższe emerytury kobiet. W związku z tym starsze kobiety są w większym stopniu narażone na ubóstwo. W grupie wiekowej powyżej 65 lat zagrożonych ubóstwem jest 22 proc. kobiet, podczas gdy wśród mężczyzn - 16 proc.
W celu zlikwidowania różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn KE zamierza m.in. wspierać inicjatywy na rzecz promowania równości wynagrodzeń w miejscu pracy poprzez wprowadzenie odpowiednich znaczków, kart równości oraz nagród, wspierać tworzenie narzędzi dla pracodawców w celu korygowania nieuzasadnionej różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, szukać sposobów poprawy przejrzystości wynagrodzeń, a także zwiększenia wpływu na równość wynagrodzeń nietypowych form organizacji pracy, takich jak praca w niepełnym wymiarze godzin i umowy na czas określony, zachęcać kobiety i mężczyzn do wykonywania zawodów "nietradycyjnych" oraz ułatwiać kobietom i mężczyznom godzenie kariery zawodowej z życiem osobistym.
Nowe badanie Eurobarometru dotyczące równości płci opublikowane w zeszłym roku wykazuje, że w opinii 62 proc. Europejczyków nierówność płci wciąż istnieje w wielu obszarach społeczeństwa. 82 proc. respondentów było zdania, że różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wymagają podjęcia szybkich działań, zaś 61 proc. uważało, że ważną rolę w promowaniu równości płci odgrywają decyzje na poziomie UE.
JK