Trwa ładowanie...

Ekwiwalent za urlop. Komu przysługuje? Jak go obliczyć?

O ekwiwalent za urlop mogą ubiegać się osoby, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę. By móc otrzymać dodatkowe pieniądze, należy jednak spełnić określone warunki. Komu przysługuje ekwiwalent za urlop? Jak obliczyć jego wysokość w 2024 roku?

Ekwiwalent za urlop 2024. Ile wynosi? Dla kogo?Ekwiwalent za urlop 2024. Ile wynosi? Dla kogo?Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d3x7piq
d3x7piq

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego wynoszącego, w zależności od stażu pracy, 20 lub 26 dni w roku. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, w przypadku jego niewykorzystania z powodu "rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny".

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Czy zawsze przysługuje?

Wspomniane przepisy jasno określają, kiedy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Osoby, które nie wykorzystały przysługującej im w roku puli urlopowej, a pozostają zatrudnione u tego samego pracodawcy, nie mają prawa do skorzystania z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni wolne. Te natomiast przechodzą na następny rok, stając się urlopem zaległym, o określonym terminie ważności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Awantura o pomysł nowego zakazu. "To jest zamordyzm"

Jak wskazują przepisy Kodeksu Pracy, prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop nie mają również osoby, w przypadku, gdy "strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą".

d3x7piq

Ile wynosi ekwiwalent za urlop? Współczynnik ekwiwalentu 2024

Wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop nie jest stała - przysługująca kwota może być różna dla każdego pracownika. Obliczając wysokość przysługujących środków, pod uwagę brana jest bowiem wysokość pensji, wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej oraz współczynnik ekwiwalentu, który jest zmienny.

Współczynnik ekwiwalentu oblicza się poprzez odjęcie dni wolnych w roku (w tym również niedziel i świąt) od wszystkich dni w roku kalendarzowym. Uzyskaną liczbę następnie należy podzielić przez 12 (liczbę wszystkich miesięcy). Współczynnik ekwiwalentu w 2024 roku wynosi 20,92.

Warto pamiętać, że współczynnik ekwiwalentu za urlop zmniejsza się wraz ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy. Proces wyliczania konkretnej kwoty przysługujących pieniędzy za niewykorzystany urlop wymaga natomiast działań polegających na podziale podstawy wymiaru ekwiwalentu przez współczynnik ekwiwalentu, następnie podziału ekwiwalentu przysługującego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu przez dobowy wymiar czasu pracy oraz pomnożenia wyniku przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3x7piq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x7piq