Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?

Praca na świadczeniu przedemerytalnym, choć nie jest zabroniona, to jednak nie pozostaje bez wpływu na pobierane świadczenie. W przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego świadczenie przedemerytalne może bowiem ulec zmniejszeniu, a nawet zawieszeniu.

Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?
Źródło zdjęć: © thinkstock

11.03.2011 | aktual.: 29.12.2011 13:24

Stanowi o tym art. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Z dniem 1 lutego 2011 r. zmieniły się (na korzyść ubezpieczonych) zasady zawieszania i zmniejszania świadczeń przedemerytalnych. Przy czym mają one zastosowanie dopiero od rozpoczynającego się właśnie okresu rozliczeniowego 2011/2012, obejmującego okres od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r.

Obecnie, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych (tzw. dopuszczalną kwotę przychodu), nie przekracza jednak kwoty 70% tego wynagrodzenia (tzw. granicznej kwoty przychodu), świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu o kwotę tego przekroczenia. Po zmniejszeniu nie może być jednak niższe niż tzw. gwarantowana kwota świadczenia (patrz tabela).
Natomiast w przypadku gdy kwota przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu.
Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne zobowiązana jest do niezwłocznego powiadomienia organu rentowego o osiąganiu przychodu oraz o jego wysokości.

Obowiązek ten spoczywa również odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej.

Obraz

Gazeta Podatkowa nr 20 (748) z dn. 2011.03.10, strona 3

Bożena Dziuba
[

Obraz

]( http://www.gazetapodatkowa.pl/ )

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)