Jaki zasiłek macierzyński Ci się należy?
Pracuję w Anglii, jestem w ciąży i gdy pójdę na macierzyński, to mój pracodawca zobowiązuje się do płacenia przez 26, a nie 39 tygodni. Czy jest to zgodne z prawem? Ania, podobnie jak wiele innych przyszłych mam, spotyka się z rozbieżnymi opiniami na ten temat. Często nie wiedzą, gdzie szukać porad, aby były one rzetelne i najlepiej po polsku.
Aby rozwiać ich wątpliwości, pytamy fachowców z firmy Sara-Int.
- W Wielkiej Brytanii są dwa rodzaje zasiłku macierzyńskiego - Statutory Maternity Pay i Maternity Allowance. Każdej kobiecie pracującej odpowiednio długo i posiadającej odpowiednie zarobki należy się jeden z nich w zależności od czynników, które wyjaśniam poniżej.
Statutory Maternity Pay jest przeznaczony dla kobiet pracujących na etacie i wypłacany jest przez pracodawcę. Kobieta kwalifikuje się do otrzymywania tego zasiłku, jeśli:
- była zatrudniona przez jednego pracodawcę przez 26 tygodni,
- była zatrudniona na 15 tygodni przed urodzeniem dziecka przez tego samego pracodawcę,
- zarabiała średnio tygodniowo minimum 90 funtów w 2008/09 lub 95 funtów w 2009/10.
SMP powinien być wypłacany przez 39 tygodni. Zazwyczaj przez pierwsze 6 tygodni stanowi 90 proc. średnich zarobków, a przez następne 33 tygodnie płacony jest w wysokości standardowej (obecnie 123.06 funtów).
Natomiast Maternity Allowance to zasiłek, który jest wypłacany przez Job Centre (Brytyjski Urząd Pracy) kobiecie, która pracowała na własny rachunek (self-employed) lub była zatrudniona na etacie, jednak nie kwalifikuje się do otrzymania Statutory Maternity Pay.
By ubiegać się o Maternity Allowance, należy:
- w ciągu ostatnich 66 tygodni przed wyznaczoną datą porodu (ten okres nazywa się okresem testowym) powinna przepracować (na etacie lub samozatrudnienie)
co najmniej 26 tygodni (tygodnie przepracowane częściowo liczone są jak pełne,
- zarabiać średnio minimum 30 funtów tygodniowo w 13 wybranych tygodniach z okresu 66 tygodni przed urodzeniem dziecka.
Jak się ubiegać o zasiłek macierzyński?
Jeśli jesteś zatrudniona, powinnaś poinformować pracodawcę, że jesteś w ciąży nie później niż pod koniec 15 tygodnia przed urodzeniem dziecka, a o planowanym urlopie macierzyńskim najpóźniej z 28-dniowym wyprzedzeniem. Wielu pracodawców wymaga takiego powiadomienia na piśmie. Powinnaś również dostarczyć pracodawcy potwierdzenie daty porodu. Na 20 tygodni przed porodem dostaniesz od swojej położnej stosowny certyfikat (formularz MATB1).
Jeżeli jesteś samozatrudniona, możesz złożyć wniosek o Maternity Allowance już w 26 tygodniu ciąży, natomiast zasiłek najszybciej może być wypłacany od 29 tygodnia ciąży. Potrzebny ci będzie odpowiedni formularz oraz potwierdzenie daty porodu, czyli wcześniej wspomniany MAT B1. W przypadku osób zatrudnionych na etacie należy dołączyć do aplikacji payslipy pokrywające okres 13 tygodni, w których dochody były najwyższe. Jeśli nie pracowałaś dla pracodawcy w 15. tygodniu przed urodzeniem dziecka, to zaświadczenie dlaczego pracodawca nie płaci SMP. Ile wynosi zasiłek macierzyński i jak długo można go pobierać?
Statutory Maternity Pay wynosi:
- 90 proc. twoich średnich tygodniowych zarobków przez pierwsze sześć tygodni urlopu macierzyńskiego,
- przez kolejne 33 tygodnie - 123,06 funtów na tydzień lub 90 proc. twoich średnich zarobków, jeśli kwota ta jest niższa od 123,06 funtów.
Od tych kwot pracodawca odejmie podatek i składki na ubezpieczenie społeczne.
Maternity Allowance wynosi 123,06 funtów tygodniowo lub 90 proc. twoich średnich zarobków, jeśli kwota ta jest niższa od 123,06 funtów i jest wypłacany przez 39 tygodni. Możesz rozpocząć urlop macierzyński najwcześniej na 11 tygodni przed porodem, a najpóźniej dzień po porodzie.
Przydatne wskazówki
- W czasie urlopu macierzyńskiego możesz przepracować dla pracodawcy wypłacającego ci zasiłek przez 10 dni lub mniej, nie tracąc prawa do zasiłku.
- Jeśli jesteś samozatrudniona, możesz w czasie pobierania Maternity Allowance przepracować 10 dni.
- Przypadek każdej mamy może się trochę różnić, dlatego lepiej jest rozpatrywać je indywidualnie - radzi Ewa Wyżycka. - Jeśli zatem masz wątpliwości lub pytania dotyczące zasiłków macierzyńskich, nie wahaj się skontaktować z fachowcami z Sara-Int, którzy chętnie udzielą porady.