Trwa ładowanie...

Polacy chcą półrocznego urlopu. "Aby naładować baterie"

Ponad połowa Polaków, niezależnie od formy zatrudnienia, skorzystałaby z 6-miesięcznej przerwy w pracy - wynika z raportu Nationale-Nederlanden "Długie jutro". Co piąta osoba chciałaby taką przerwę przeznaczyć na poszerzenie wiedzy i umiejętności poza miejscem zatrudnienia.

Ponad połowa Polaków, niezależnie od formy zatrudnienia, skorzystałaby z 6-miesięcznej przerwy w pracy - wynika z raportu Nationale-Nederlanden "Długie jutro"Ponad połowa Polaków, niezależnie od formy zatrudnienia, skorzystałaby z 6-miesięcznej przerwy w pracy - wynika z raportu Nationale-Nederlanden "Długie jutro"Źródło: Adobe Stock, fot: pressmaster
d1023dx
d1023dx

Prawie 70 proc. Polaków dąży do sukcesu zawodowego, jednocześnie dwie trzecie podkreśla potrzebę elastyczności dla zachowania lepszego balansu w życiu - wynika z raportu banku.

Na pytanie, czy przydałaby się 6-miesięczna przerwa od pracy, 22 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie się zgadzam", 30 proc. odparło "raczej się zgadzam", 13 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam", a 35 proc. - "raczej się nie zgadzam".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Postać groteskowo-farsowa" Balcerowicz uderzył w prezesa NBP

Potrzebują urlopu, żeby naładować baterie

Badanie ujawniło "wyraźny" trend do wykorzystywania pauz w pracy do rozwoju osobistego. Na pytanie, do czego przydałaby się 6-miesięczna przerwa w pracy, Polacy odparli, że:

  • 67 proc. chciałoby "naładować baterie",
  • 39 proc. powiedziało, "aby spędzić czas z bliskimi",
  • 35 proc. - "aby odkrywać świat",
  • 26 proc. - "aby wypróbować, zrobić coś innego",
  • 21 proc. - "aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności",
  • 15 proc. - "aby opiekować się członkami rodziny",
  • 10 proc. - "aby założyć własną firmę",
  • 5 proc. - "aby zostać wolontariuszem",
  • 2 proc. "nie ma pomysłu", tyle samo odparło "inne".

Zgodnie z wynikami raportu, blisko jedna trzecia ankietowanych deklaruje, że pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo, co oznacza, że narażają się na ryzyko wypalenia zawodowego. Z drugiej strony prawie jedna piąta przeznacza na pracę mniej niż 30 godzin tygodniowo, co wpisuje się w rosnący trend pracy na część etatu. Jednocześnie, Polacy chcą sukcesu zawodowego.

Prawie 70 proc. z nich podkreśla wagę rozwoju kariery skoncentrowanego na awansie i wyższych dochodach. Ponadto wyraźnie widać zapotrzebowanie na bardziej elastyczny model pracy, który umożliwiłby równoważenie obowiązków prywatnych i zawodowych - czytamy w raporcie.

Z badania wynika, że dwie trzecie ankietowanych uważa, iż taka elastyczność jest niezbędna dla ich stabilizacji i komfortu. Równocześnie 48 proc. badanych jest przekonanych, że pracodawca odpowiednio inwestuje w ich przyszłość. Jak wskazuje Anna Kwiatkowska z Nationale-Nederlanden, pracownicy coraz śmielej wyrażają oczekiwania wobec swoich pracodawców, oczekując wsparcia w planowaniu kariery.

Nasz raport wskazuje, że za potrzebami pracowników idzie równocześnie troska o ich zdrowie psychiczne. (...) Dlatego pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy, hybrydowego modelu czy dodatku do ubezpieczeń grupowych, zapewniającego opiekę psychologiczną i psychiatryczną - podkreśla.

Jak wskazali autorzy raportu, Polska plasuje się na piątym miejscu (razem z Holandią) z ponad połową osób deklarujących potrzebę półrocznego urlopu. Jednak to respondenci z Hiszpanii i Rumunii byliby najbardziej skłonni do skorzystania z takiej opcji - odpowiednio po 57 i 56 proc. wskazań. Z kolei najmniejszy odsetek osób potrzebujących takiej przerwy odnotowano wśród Czechów - nieco ponad jedna piąta obywateli tego kraju wyraziła zainteresowanie taką możliwością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1023dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1023dx