PPK nie zapewni wysokiej emerytury. Kobiety dostaną dużo mniej niż mężczyźni
Pracownicze Plany Kapitałowe nie będą w stanie zapewnić godnej emerytury pracującym Polakom. Z analizy Expandera wynika, że mężczyźni w wieku około 35 lat do emerytury w wysokości ich ostatniej pensji, potrzebują trzykrotnie wyższych oszczędności. Kobiety… dziewięciokrotnie wyższych.
Expander wyliczył, że kobieta przystępująca do PPK w wieku 35 lat zaoszczędzi w programie ok. 105 tys. złotych, przy założeniu, że zarabia 3000 złotych netto oraz miała w nim podstawowe składki. Mężczyzna w takim samym przypadku odłoży 147 tys. Dlaczego?
Kobiety zarabiają mniej
Przeciętny mężczyzna, według obecnej ustawy emerytalnej, będzie pracował o pięć lat dłużej, niż przeciętna kobieta. Wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat a żyją one średnio 82 lata. Natomiast mężczyźni mogą zakończyć pracę w wieku 65 lat, a żyją średnio 75 lat. Oznacza to, że kobiety muszą również znacznie więcej odłożyć na poczet przyszłych świadczeń, gdyż na emeryturze są ponad dwukrotnie dłużej niż mężczyźni.
Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, cytowany przez businessinsider.com.pl, wytłumaczył również, że Polacy przechodzący na emeryturę za 20-30 lat, otrzymają świadczenie z ZUS w wysokości zaledwie 20-30 proc. ich ostatniej pensji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest demografia – rodzi się coraz mniej Polaków, zatem procent emerytów w społeczeństwie będzie się stale zwiększać.
Zobacz także: Minimalna składka, minimalna emerytura. "To będzie problem w przyszłości"
Zatem aby utrzymać obecny system emerytalny, konieczne by było albo duża podwyżka składek na ZUS albo wypłacanie seniorom bardzo niskich świadczeń.
Sadowski wskazuje zatem, że jeżeli chcemy zachować obecny poziom życia, musimy pomyśleć o oszczędnościach, które będziemy wypłacać co miesiąc. Żeby jednak program ten miał sen, oszczędności muszą być „wielokrotnie wyższe” niż odłożone pieniądze w PPK.
Sadowski wskazał, że jeśli kobieta w wieku 35 lat, zarabiająca 3000 złotych netto, chciałaby otrzymywać emeryturę w tej samej wysokości, musiałaby zaoszczędzić do 60 roku życia 969 tys. złotych. To zatem jest dziewięciokrotnie więcej, niż zaoszczędzi w PPK. Mężczyzna w tym samym przypadku powinien zgromadzić 488 tys. złotych (trzykrotnie więcej niż w PPK).
Założenia przy wyliczeniach
Expander swoje wyliczenia zrobił przy założeniu, że dana osoba nie odłożyła jeszcze nic w prywatnych oszczędnościach emerytalnych (czyli nie uwzględniając składek ZUS i OFE). Eksperci założyli, że pensje będą rosły co roku o 2,8 proc. i kwota emerytury też ma rosnąć o 2,8 proc. rocznie.
Przejście na emeryturę odbywa się zaraz po uzyskaniu wieku emerytalnego (60 lat lub 65 lat). Założona długość życia to 75 dla mężczyzn i 82 dla kobiet. Przyjęto również, że odłożone pieniądze dają odsetki w wysokości 3,5 proc. brutto (uwzględniono podatek), a po uzyskaniu wieku emerytalnego oprocentowanie spada do 2,75 proc. Założono również, że emerytura z ZUS wyniesie 40 proc. ostatniego wynagrodzenia i będzie rosła o 2,8 proc. rocznie.
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to kapitałowy system częściowo dobrowolnego, prywatnego oszczędzania długoterminowego dla pracowników. Tworzony i współfinansowany jest przez pracowników, pracodawców i państwo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl