Trwa ładowanie...

Rząd podniesie to świadczenie. I to znacząco

Jedną ze 100 obietnic na 100 dni rządów było podniesienie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego - przypomina portal bezprawnik.pl. Mamy dobrą wiadomość - projekt ustawy trafił już do wykazu prac legislacyjnych. Podwyżka ma być spora.

Świadczenie alimentacyjneŚwiadczenie alimentacyjneŹródło: Pixabay
d4m5lif
d4m5lif

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja dotycząca planowanego projektu nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - przypomina portal bezprawnik.pl.

Chodzi o zwiększenie świadczenia alimentacyjnego przyznawanego z Funduszu Alimentacyjnego dla osób uprawnionych, które nie otrzymują środków od osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Obecnie maksymalna wysokość świadczenia wynosi 500 zł. Po zmianach ta kwota może wzrosnąć nawet do 1000 zł. Autorzy nowelizacji argumentują, że koszty utrzymania znacząco wzrosły od czasu wprowadzenia Funduszu Alimentacyjnego w 2008 roku - dlatego konieczne jest dostosowanie wysokości świadczenia do obecnych potrzeb osób uprawnionych.

Komu przysługuje świadczenie?

Uprawnieni do otrzymywania tego świadczenia to głównie dzieci do 18. roku życia (lub do 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę), które nie otrzymują alimentów pomimo obowiązku ich zapłaty przez rodzica.

d4m5lif

Co ważne, świadczenie nie jest wypłacane innym osobom, również uprawnionym do alimentów (czyli np. osobom dorosłym, na rzecz których zasądzono alimenty od dziecka).

Co zrobić, aby je otrzymać?

Konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego. Środki z Funduszu przysługują, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1209 zł netto (powyżej tego limitu obowiązuje zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że świadczenie nadal można otrzymać - ale pomniejszone o odpowiednią kwotę) - przypomina portal bezprawnik.pl.

Kiedy podwyżka?

Projekt podwyżki świadczenia może być przyjęty w III kwartale 2024 roku. Jednak samo zwiększenie świadczeń będzie mogło wejść w życie prawdopodobnie dopiero od 1 stycznia 2025 roku.

d4m5lif

Zwiększenie wysokości świadczenia to jedno, jednak - jak zauważa serwis bezprawnik.pl - rządzący powinni pochylić się nad problemem egzekucji alimentów.

Z danych raportu Krajowego Rejestru Długów z drugiej połowy 2023 roku wynika, że w Polsce jest blisko 300 tysięcy dłużników alimentacyjnych. Ich łączne zadłużenie z tego tytułu wynosi aż 14,5 miliarda złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4m5lif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m5lif