Trwa ładowanie...
dcigcnj

Wynagrodzenie we IX wzrosło o 1,6 proc. rdr - GUS (opinia, aktl.)

...

dcigcnj
dcigcnj

Dochodzą kolejne opinie. #

16.10. Warszawa (PAP) - Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 3.640,84 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 1,6 proc., a mdm spadło o 1,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie we wrześniu wzrosło o 2,7 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach we wrześniu było zatrudnionych 5.514,1 tys. osób, czyli tyle samo co przed rokiem, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1 proc. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie we wrześniu rdr nie zmieniło się, a wobec sierpnia spadło o 0,1 proc.

Poniżej opinie:

TOMASZ KACZOR, BGK (e-mail)

dcigcnj

"Trzecia już z rzędu negatywna niespodzianka, jeżeli chodzi o poziom wynagrodzeń każe zastanowić się nie tyle nad przyczynami tak szybkiego spadku dynamiki (te są oczywiste - zahamowanie wzrostu), co nad trybem, w jakim się odbywają. Obniżanie wynagrodzeń jest stosunkowo trudne i tak szybki spadek dynamiki w skali gospodarki wymagałby wyraźnej restrukturyzacji, czego jednak nie widać w danych o zatrudnieniu. Możliwe jest jednak, że mamy do czynienia z innym procesem, świadczącym pozytywnie o elastyczności polskiego rynku pracy. Obniżenie wynagrodzeń odbywać się może poprzez ograniczenie wykorzystania istniejącego zasobu pracy (redukcję godzin nadliczbowych lub ograniczenie czasu pracy w miejsce zwolnień). Niezależnie od przyczyn, skala ograniczenia realnej siły nabywczej wynagrodzeń jest znaczna - przekracza 2 proc. rdr, co znajdzie zapewne szybko odzwierciedlenie w dalszym spadku konsumpcji.

Informacje z rynku pracy wzmocniły sygnał wysyłany przez hamującą gospodarkę, w pamięci mamy wczorajsze dane o niskiej inflacji. RPP nie powinna już mieć wątpliwości, co do potrzeby cięcia stóp i oczekujemy, że obniżą się o 25 pb w listopadzie".

PIOTR PIĘKOŚ, BANK PEKAO (e-mail)

"Na chwilę obecną nie znamy jeszcze struktury sektorowej wrześniowych płac (opublikowana zostanie dopiero w Biuletynie Statystycznym), jednak można oczekiwać, że istotnym czynnikiem negatywnym dla dynamiki płac jest ciężka sytuacja w sektorze budowlanym (spora liczba bankructw, zwolnienia grupowe)
, który już w poprzednim miesiącu zanotował ujemną dynamikę roczną wynagrodzeń. Warto zaznaczyć, że czynnikiem ograniczającym wrześniową dynamikę płac była również gorsza różnica dni roboczych niż w sierpniu.

dcigcnj

Prognozujemy, że w warunkach ograniczonej presji płacowej, w związku z postępującym spowolnieniem krajowej gospodarki, dynamika płac w kolejnych miesiącach będzie się utrzymywać na obniżonych poziomach.

Z kolei zatrudnienie, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymało we wrześniu dynamikę roczną na niezmienionym poziomie (0,0 proc. rdr), zaś w ujęciu miesięcznym odnotowano dalszy ciąg stopniowej tendencji spadkowej (spadek o ok. 8 tys. etatów). Sądzimy, że w kolejnych miesiącach tendencja ta będzie kontynuowana, do czego przyczynią się m.in. zwolnienia grupowe w sektorze budowlanym.

Wrześniowe dane z rynku pracy przekładają się na spadek realnej dynamiki funduszu płac (do -2,1 proc. rdr z -1,1 proc. rdr przed miesiącem), co negatywnie rzutuje na perspektywy krajowej konsumpcji.

dcigcnj

Z punktu widzenia polityki pieniężnej dzisiejsze dane w pełni potwierdzają pogarszającą się sytuację na krajowym rynku pracy przy braku istotnej presji płacowej, tym samym wspierają oczekiwania na obniżki stóp procentowych. Początku cyklu obniżek stóp oczekujemy już na listopadowym posiedzeniu RPP (oczekujemy cięcia o 25 pb)".

PIOTR KALISZ, CITI HANDLOWY

"Zatrudnienie okazało się zgodne z oczekiwaniami, natomiast wynagrodzenia poniżej konsensusu. Oznacza to, że następuje kontynuacja trendu spadkowego w płacach realnych, co oznacza, że dynamika konsumpcji prywatnej będzie niska. Dla RPP jest to kolejny sygnał, że wskazane są obniżki. Pierwszej spodziewamy się już w listopadzie, o 25 pb.

dcigcnj

Wynagrodzenia są wskaźnikiem, który podlega dużej zmienności, więc może się okazać, że po słabszych wynikach we wrześniu, kolejny miesiąc zaskoczy na plus. Nie zmienia to jednak naszej opinii o tym, że tendencja na rynku pracy pozostaje pogarszająca się".

GRZEGORZ OGONEK, ING BANK ŚLĄSKI

"Z punktu widzenia konsumentów źle wygląda ta zaskakująco niższa dynamika płac. Wydawało się, że lipcowe wyhamowanie było jednorazowe, jednak widzimy, że wzrost tego wskaźnika nie przyspiesza. Nawet jeśli uwzględnilibyśmy różnicę dwóch dni roboczych mniej we wrześniu, to i tak by nie wystarczyło, aby realnie wynagrodzenia rosły.

dcigcnj

Fundusz płac rósł wolniej niż ceny, co oznacza zmniejszenie siły nabywczej. Ożywienie w gospodarce nie przyjdzie od strony konsumentów.

Tendencja w zatrudnieniu będzie się utrzymywać, a koniec roku może przynieść nawet spadki. Przedsiębiorstwa szykują się na ciężkie czasy i przystosowują się by przetrwać.

Obrazu powinny dopełnić dane o produkcji, ale obecnie widać, że nie mamy do czynienia ze spowolnieniem i nie ma obecnie presji inflacyjnej. W listopadzie powinna nastąpić obniżka stóp procentowych o 25 pb". (PAP)

mj/ ana/

dcigcnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcigcnj