Trwa ładowanie...
d4e6snb

Koronawirus. Ludzie wykupują jedzenie przez internet. Czas oczekiwania na dostawę - tydzień

Około tygodnia - tyle wynosi czas oczekiwania na dostawę zakupów spożywczych, które zrobimy przez internet. Sprawdziłam, jak teraz - w środę wczesnym popołudniem, tuż po ogłoszeniu przez rząd kolejnych radykalnych kroków - wygląda sytuacja w kilku najpopularniejszych sklepach. Ryżu, makaronu i... papieru toaletowego prawie nigdzie nie ma.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W sklepach internetowych - kasza, ryż, makaron czy papier toaletowy są towarami deficytowymi.
W sklepach internetowych - kasza, ryż, makaron czy papier toaletowy są towarami deficytowymi. (East News, Fot: Przemysław Graf/Reporter)
d4e6snb

Liczba osób zarażonych koronawirusem cały czas rośnie. Rząd podejmuje decyzje, które mają zatrzymać ludzi w domu: od czwartku zamknięte będą placówki oświatowe i kulturalne, odwoływane są imprezy masowe, zalecana jest praca zdalna. Polacy zatem robią zapasy żywności. Niektórzy odwiedzają sklepy spożywcze, a inni z uwagi na brak czasu, wygodę lub kwarantannę domową - zamawiają zakupy prosto do domu. Niestety czas oczekiwania na produkty może wynieść nawet 7 dni.

Zakupy z dostawą do domu cieszą się dużą popularnością. Jeszcze większą teraz, gdy istnieje zagrożenie zarażenia koronawirusem. Jeszcze niedawno zamówione przez internet produkty spożywcze były w naszym domu nawet tego samego dnia. Dziś ten czas się wydłużył i to znacznie.

Najkrótszy czas oczekiwania na zakupy zaobserwowałam w sklepie Api Market. Jeśli zamówimy produkty dziś, otrzymamy je za 2 dni. Sklepów tej sieci nie ma jednak zbyt dużo w Polsce, więc dostępność jest ograniczona.

apimarket.pl
Podziel się

Zobacz także: Walka z koronawirusem w Polsce. Minister zdrowia: kupujemy wszystko, co jest na rynku

Wchodzę na stronę sklepu internetowego Frisco. Od razu po zalogowaniu sprawdzam dostępne terminy dostawy. Nie ma nawet co liczyć na to, że zakupy dotrą na drugi dzień czy nawet za 2 dni. Najbliższy termin dostawy to 17 marca, czyli uwaga... za 6 dni!

d4e6snb
Frisco.pl
Podziel się
Frisco.pl
Podziel się

Sprawdzam, ile wynosi czas oczekiwania w innych sklepach. W Tesco nie dostaniemy zakupów wcześniej niż za 8 dni. Najbliższy wolny termin to czwartek 19 marca.

ezakupy.tesco.pl
Podziel się
ezakupy.tesco.pl
Podziel się

Po wejściu na stronę sklepu internetowego Auchan od razu wyświetla się informacja, że najbliższy termin dostawy to środa o 16:00, czyli za równy tydzień.

auchandirect.pl
Podziel się

Czytaj także: Bezpieczni na zakupach. Ministerstwo przypomina zasady bezpieczeństwa

d4e6snb

W Carrefourze jest jeden wolny termin dostawy za 5 dni (16 marca) oraz za 8 dni, czyli 19 marca. Dopiero za 9 dni, w piątek 20 marca, mamy więcej dostępnych godzin, w których moglibyśmy dostać nasze zakupy. To prawie półtora tygodnia czekania na jedzenie. Można nawet zapomnieć, co się zamówiło.

zakupycodzienne.carrefour.pl
Podziel się

Oczywiście dostępność dostaw zmienia się z chwili na chwilę. Zapewne już w trakcie pisania tego tekstu niektóre terminy przestały być dostępne. Robienie zakupów spożywczych przez internet jest dzisiaj jak licytowanie na jakiejś ważnej aukcji. Liczy się refleks i spryt. Emocji też może być przy tym sporo.

Na stronie sklepu "Do Domku" pojawił się komunikat, że ilość zamówień jest kilkukrotnie większa niż w okresie przedświątecznym. Klienci mogą się dowiedzieć, że "niektóre towary zostały wyprzedane i przez kilka godzin lub kilka dni mogą być niedostępne".

dodomku.pl
Podziel się

Czytaj także: Suszenie dłoni po umyciu jest kluczowe. Unikaj suszarek w toaletach publicznych

d4e6snb

Sprawdziłam też, czy widoczne są deficyty produktów, tak jak w przypadku sklepów stacjonarnych. W Auchan większość artykułów z kategorii suchych, czyli kasza, ryż, makarony, jest wyprzedana i oznaczona jako niedostępna. Zostały pojedyncze opakowania, ale np. ryżu do sushi albo tajskiego. Innych - tych najbardziej popularnych po prostu nie ma.

auchandirect.pl
Podziel się

Na Frisco sytuacja jest taka sama. Ryżu i makaronu kupić nie można.

Frisco.pl
Podziel się

Sprawdziłam również dostępność papieru toaletowego. Zostało naprawdę niewiele opakowań, praktycznie wszystko zniknęło.

d4e6snb
auchandirect.pl
Podziel się
Frisco.pl
Podziel się

Czytaj także: Puste półki nie są przypadkiem. Badanie potwierdza: Polacy robią większe zakupy

d4e6snb

Braki są również widoczne w kategorii konserw, warzyw w puszkach, dżemów i innych przetworów z dłuższym terminem przydatności do spożycia. Np. na stronie Frisco gdy wpisałam słowo "konserwa", wszystkie produkty wyświetliły mi się na szaro, czyli oznaczone jako "niedostępne".

Frisco.pl
Podziel się

W sklepie internetowym Tesco i Carrefour są jeszcze dostępne produkty z deficytowych kategorii, ale i tak nie możemy mieć pewności, że wszystko dostaniemy. Dostawa za 7 dni może sprawić, ze artykuły wykupi ktoś inny i wtedy do nas nie trafią.

Choć z wielu stron słyszymy zapewnienia, że jedzenia nie zabraknie, a robienie zakupów na zapas nie jest potrzebne, to jak widać wolimy się "zabezpieczyć".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4e6snb

Podziel się opinią

Share

d4e6snb

d4e6snb