Trwa ładowanie...

PKP chce aktywnie uczestniczyć w programie Mieszkanie plus

- Do tej pory spółka PKP wytypowała 18 działek pod mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział prezes PKP Krzysztof Mamiński. Dodał, że lista nie jest zamknięta. To m.in. duże parcele we Wrocławiu i w Warszawie.

Share
PKP chce aktywnie uczestniczyć w programie Mieszkanie plusŹródło: Fotolia
d332a1n

Prezes PKP Krzysztof Mamiński zapowiedział, że "spółka czeka obecnie na odpowiednie akty prawne, aby można było ziemię sprzedać bez przetargu na cele mieszkaniowe" i w ten sposób aktywnie uczestniczyć w programie Mieszkanie plus.

Chodzi o specustawę, której projekt zaprezentowano w marcu br. Ureguluje ona przede wszystkim przyspieszony tryb podejmowania decyzji w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych w sytuacji, gdy przeznaczenie gruntu - według studium lub planu zagospodarowania przestrzennego - jest inne niż mieszkaniowe. Przyspieszeniu mają ulec procedury związane z regulowaniem stanu prawnego nieruchomości, uzyskaniem decyzji środowiskowych, a także pozwoleń wodnoprawnych.

Program Mieszkanie plus jest jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego, przyjętego przez rząd 27 września 2016 r. Program zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

d332a1n

Za część komercyjną programu Mieszkanie plus odpowiada BGK Nieruchomości. BGKN ma obecnie podpisanych 71 listów intencyjnych z Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST) oraz osiem warunkowych umów inwestycyjnych. Na obecnym etapie BGKN realizuje takie inwestycje, które pozwolą na oddanie min. 80-100 mieszkań (koszt takiej inwestycji jest wyższy niż 5 mln zł). Trwają też prace nad ofertą dla małych miejscowości, które zainteresowane są ok. 20-50 mieszkaniami.

Zobacz również, jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy:

W tej chwili BGKN ma do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie plus, ale to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Na koniec 2017 roku fundusz chce mieć 10 tys. mieszkań w budowie. BGKN podpisał wstępne porozumienie także z Pocztą Polską.

d332a1n

Główne założenia programu Mieszkanie plus

Lokale z programu Mieszkanie Plus będą dostępne na terenie całego kraju - więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Mieszkania będą budowane na terenach państwowych, należących do Skarbu Państwa, spółek z jego udziałem i prywatnych inwestorów. Swoje tereny udostępnią oprócz PKP również: Poczta Polska oraz Agencja Mienia Wojskowego. Na programie mogą zyskać przede wszystkim rodziny wielodzietne o średnich dochodach. Jak zapewnia rząd, każdy będzie mógł z niego skorzystać, tylko niektórzy będą musieli dłużej zaczekać na mieszkanie.

W większości przypadków bloki, które będą budowane w ramach programu (ze względu na ograniczanie kosztów), będą miały maksymalnie 3 piętra. Kolejnym rozwiązaniem jest brak podziemnych parkingów. Zamiast nich powstaną miejsca parkingowe poza budynkiem. Jednym z głównych założeń programu jest to, że koszt budowy nie może przekroczyć 3 tys. zł za metr kwadratowy. Mieszkania będą głównie dwu-, trzy- i czteropokojowe. Pierwsze budynki należące do programu powstaną w tym roku. Jednak najemcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przekazanie im lokali jest planowane na 2018 i 2019 rok.

Jaki będzie koszt mieszkań?

Wysokość czynszu wynajmowanego mieszkania ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Możesz wybrać również opcję wynajmu z możliwością nabycia prawa do mieszkania. Wtedy ceny wyniosą od 12 do 24 zł za metr kwadratowy. Wysokość czynszu będzie zależała od regionu, w którym powstanie dana inwestycja. Dodatkowo program zakłada możliwość zrezygnowania z opcji wykupienia mieszkania, wtedy nadpłaty wynoszące 20 proc. zostaną zwrócone najemcy. Ponadto jeśli stracisz pracę bądź nie będziesz mógł opłacać czynszu z innych powodów, nie stracisz dachu nad głową. Opłaty będą pobierane z wpłaconych wcześniej nadwyżek.

Czym różni się program Mieszkanie plus od MdM? Są to tak naprawdę programy są całkowicie odmienne. Do najbardziej znaczących zmian należą m.in.:

  • brak ograniczeń wiekowych,
  • ustalenie kolejności do otrzymania wsparcia z programu pod względem aspektów dochodowych i rodzinnych,
  • pojawienie się ograniczenia dochodowego,
  • możliwość dziedziczenia środków odłożonych w opcji wykupu,
  • możliwość zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu pochodzącym z programu.

Główną wspólną cechą obu programów jest uproszczenie drogi do własnego lokum dla każdego obywatela.
Gdzie można złożyć wniosek o Mieszkanie Plus?

Do przyjmowania wniosków zostały upoważnione lokalne samorządy, które wyznaczą również podstawowe kryteria według których zostanie stworzona lista osób zakwalifikowanych do korzystania z programu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d332a1n

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d332a1n
d332a1n