Pozorny wzrost wynagrodzeń

GUS podaje, że płace Polaków wciąż rosną, a Ty czujesz, że jakoś nie możesz pozwolić sobie na więcej? To możliwe – prawie cały wzrost wynagrodzeń zżera bowiem wysoka inflacja. Inflacja zjada także nasze dochody z lokat.

Pozorny wzrost wynagrodzeń
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

01.09.2009 | aktual.: 01.09.2009 14:13

Ministerstwo Finansów opublikowało prognozę inflacji na sierpień. Wynika z niej, że będzie ona jeszcze wyższa niż w lipcu i wyniesie 3,7 procent.

Tymczasem GUS podał, że w lipcu przeciętne wynagrodzenie wyniosło 3361,9 zł i było o 3,9 proc. wyższe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Tym samym realny wzrost płac, po odjęciu lipcowej inflacji (3,6 proc.) wyniósł zaledwie 0,3 procent.

Zakładając, że tempo wzrostu wynagrodzeń będzie maleć i uwzględniając najnowsze prognozy Ministerstwa Finansów - można się spodziewać, że realnie nasze płace prawie nie zmienią się.

Wysoka inflacja dotyka również nasze oszczędności. Według NBP średnie oprocentowanie nowych lokat z terminem do 3 miesięcy wynosiło w lipcu 5,3 procent. Realnie daje więc to nam 1,6 proc. po uwzględnieniu nowej prognozy inflacji. Co więcej na rynku znajduje się sporo ofert banków z lokatami oprocentowanymi mniej niż inflacja.

Na przykład E-lok@ta w banku Pekao SA przy kwocie 10 tys. zł i terminie 3 miesięcy da nam zarobić 2,55 proc. w skali roku, co realnie przełoży się na utratę naszych pieniędzy. Podobnie rzecz ma się w BZ WBK z lokatą z oprocentowaniem stałym 2,75 proc. czy z PKO BP z lokatą terminową na rachunku oszczędnościowym - 2,85 procent.

Według miary Unii Europejskiej inflacja w Polsce (inflacja HICP) wynosi 4,5 proc. i jest jedną z najwyższych w UE. Zupełnie odwrotnie wygląda w krajach tzw. Starej Europy, gdzie panuje deflacja – czyli zjawisko odwrotne do inflacji. Tak jest między innymi we Francji (-0,8 proc.) czy Niemczech (-0,7) procent.

10 krajów w Europie o najwyższej rocznej inflacji w lipcu

Kraj Inflacja w lipcu [proc.]
Islandia 16,5
Turcja 5,4
Rumunia 5
Węgry 4,9
Polska 4,5
Litwa 2,6
Norwegia 2,2
Łotwa 2,1
Szwecja 1,8
Finlandia 1,2

_ Źródło: Eurostat _

Paweł Satalecki
analityk
Finamo

pracownikwynagrodzeniepensja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)