Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech nie jest łatwa. Na takiej osobie spoczywa wielka odpowiedzialność, ale też satysfakcja z wykonywanych obowiązków jest niemała. Z tego powodu wiele Polek i Polaków chętnie podejmuje pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Jakie są powody takich decyzji? Najczęściej chęć zarobienia większej ilości pieniędzy. Pracujący w opiece podają także poznawanie nowego kraju i ludzi, naukę języka czy zwiedzanie ciekawych miejsc. W tym artykule skupimy się jednak głównie na pieniądzach. Ile może zarobić opiekunka w Niemczech? Jakie są jej obowiązki i jak wpływają na wysokość wynagrodzenia?

Share
Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech Źródło: Adobe Stock
dktw6id

Jakie obowiązki wykonuje opiekunka w Niemczech?

Szukanie pracy w opiece w Niemczech jest dość proste – w internecie można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń. Jednak zanim wyjedziesz za granicę, dowiedz się, jak dokładnie będą wyglądały Twoje obowiązki. Nie chcesz chyba zostać zaskoczony już na miejscu, prawda? Praca opiekunki nie jest monotonna, chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać. Każdy dzień z seniorem może przynieść nowe wyzwania, którym trzeba sprostać. Niezależnie jednak od ich trudności praca ta jest źródłem satysfakcji i radości. Polega bowiem na pomocy innemu człowiekowi, który nierzadko boryka się z przewlekłymi schorzeniami. Jakie zatem zadania czekają na Ciebie jako opiekunkę?

  • Higiena osobista podopiecznego: mycie, czesanie, asystowanie przy toalecie, a w przypadku osoby leżącej zmiana środków higienicznych;
  • Podawanie przepisanej dawki leków, towarzyszenie w trakcie wizyt lekarskich, czasem podwożenie do przychodni;
  • Aktywizacja seniora i spędzanie z nim czasu wolnego: na rozmowie albo ulubionej aktywności;
  • Gotowanie dla podopiecznego, robienie zakupów i wykonywanie drobnych domowych prac, jak porządki

Polacy, którzy chcą podjąć pracę w opiece, zazwyczaj decydują się na Niemcy. Powód jest prosty – tam mają najbliżej, a kultura niemiecka aż tak bardzo nie różni się od polskiej. Warto też wspomnieć, że niemieckie społeczeństwo szybko się starzeje, dlatego łatwo znaleźć ofertę pracy. Konieczna będzie oczywiście znajomość języka, przynajmniej na poziomie podstawowym. Im wyższe umiejętności językowe opiekunki, tym można spodziewać się lepszego wynagrodzenia. Przydadzą się także naturalne predyspozycje do zawodu opiekuna. Nie każdy bowiem będzie czuł się dobrze w takiej pracy. Zanim więc odpowiesz na upatrzone ogłoszenie, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

dktw6id

Czy lubię ludzi i chętnie spędzam z nimi czas?

Czy potrafię wczuć się w sytuację i emocje innych?

Czy mam w sobie duże pokłady cierpliwości?

Czy umiem się mocno zaangażować w wykonywaną pracę?

Jeśli odpowiedziałeś na te pytania twierdząco, śmiało możesz rozpoczynać pracę jako opiekun osób starszych. A co z kwalifikacjami? Na pewno przyda się doświadczenie w opiece, chociaż i osoby bez niego znajdują dla siebie oferty. Zdarzają się zlecenia, gdzie mile widziane jest wykształcenie opiekuna seniora albo opiekuna medycznego. W wielu przypadkach pracodawcy wymagają czynnego prawa jazdy.

Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech Adobe Stock
Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech Źródło: Adobe Stock

Zarobki w opiece w Niemczech – czy to się opłaca

Opiekunki w Polsce zarabiają zwykle minimalną stawkę krajową – w 2021 roku jest to 2800 zł brutto; w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła ona o 200 zł. Nic więc dziwnego, że takie kwoty nie zachęcają opiekunek do podjęcia pracy w naszym kraju. Obowiązki są trudne, a dodatkowo trzeba być dyspozycyjnym niemal przez cały czas. To sprawia, że pracownicy sektora opieki tak często wyjeżdżają za granicę. Tam mogą oczekiwać o wiele wyższych wypłat przy podobnym rozkładzie obowiązków. Opiekunka w Niemczech, która wyjeżdża z agencją Veritas, otrzymuje od 1600 euro netto miesięcznie wzwyż. Łatwo obliczyć, że na miesiąc zarobi minimum 7200 zł. To bardzo duża różnica.

dktw6id

Dobrze jednak pamiętać, że do pracy w Niemczech konieczna jest znajomość języka. Wystarczy umiejętność rozmowy w stopniu komunikatywnym. Nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie używania skomplikowanych struktur gramatycznych. Jeśli umiesz dogadać się z podopiecznym i jego rodziną, znasz podstawowe słówka dotyczące codziennych czynności – poradzisz sobie.

Jeżeli wyjeżdżasz do Niemiec ze sprawdzoną agencją opieki, sprawdź, czy nie oferuje aktualnie premii czy dodatków. Często firmy wynagradzają swoje opiekunki za polecenie nowego pracownika. A zarobionych pieniędzy nie musisz wydawać za granicą. W większości przypadków to rodzina podopiecznego opłaca zakwaterowanie i wyżywienie opiekunki. Dlatego całą wypłatę możesz zachować na powrót do Polski.

Wynagrodzenie w pracy w niemieckiej opiece

Jakiej zatem wypłaty może spodziewać się opiekunka pracująca w Niemczech? W Veritas są to zwykle kwoty od 1600 do 2000 euro miesięcznie. Im bardziej wymagająca sztela, tym więcej można zarobić. Jeśli opiekunka podejmie się opieki nad ciężko chorą osobą starszą albo nad parą seniorów, jej konto zasili wyższa kwota. Również opiekunki posiadające wykształcenie medyczne mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Jeżeli jednak wolisz zajmować się jednym podopiecznym, nie przejmuj się. Nadal masz pewność, że dostaniesz na rękę nie mniej niż 1600 euro na miesiąc. A jaka to dokładnie będzie suma, zależy od indywidualnych oczekiwań pracodawcy i od Twoich umiejętności.

Wysokość wynagrodzenia zwykle jest uzależniona od poziomu znajomości języka. Im lepiej mówisz po niemiecku, tym więcej pieniędzy możesz dostać. Pracodawcy cenią sobie też duże doświadczenie i kwalifikacje do zawodu opiekuna osób starszych. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja, w której podejmujesz pracę. W niektórych, bogatszych landach dostaniesz więcej za tę samą pracę. Minusem jest fakt, że landy te leżą na zachodzie Niemiec i droga do nich jest dłuższa i bardziej męcząca.

dktw6id

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy szukaniu pracy w Niemczech w opiece?

Jeżeli szukasz ofert pracy na różnych stronach i portalach, upewnij się, że podane wynagrodzenie to kwota netto. Zdarza się, że agencje podają sumę brutto, gdyż wtedy wydaje się wyższa. Dowiedz się też, czy dana firma opłaca za Ciebie wszystkie podatki i składki, do których jest zobowiązana prawnie. Są to:

  • ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu masz dostęp do bezpłatnej opieki lekarskiej za granicą. Pomocne będą tutaj formularz A1 i karta EKUZ, które powinna zorganizować agencja;
  • ubezpieczenie chorobowe – nieobowiązkowe, ale jeśli chcesz, możesz się na nie zdecydować;
  • składka na Fundusz Pracy i GŚP (jeżeli jesteś uprawniony);
  • ubezpieczenie dla członków rodziny.

 Szukając pracy w opiece w Niemczech, natknąłeś się na oferty z bardzo wysokim wynagrodzeniem? Lepiej uważaj – zanim odpowiesz na ogłoszenie, przeczytaj je bardzo dokładnie. Zdarza się, że agencje, żeby zwrócić uwagę na ofertę, zamieszczają w niej kwotę należną opiekunce za cały kontrakt. Podana suma obowiązuje więc nie za miesiąc, ale na przykład za trzy miesiące pracy. Niekiedy opiekunki, zachęcone wysoką propozycją wynagrodzenia, wyjeżdżają na trudne sztele. Napotkane warunki pracy plus niższa od spodziewanej wypłata mogą skutecznie zniechęcić do następnych wyjazdów. Zanim więc zgłosisz się do konkretnego ogłoszeniodawcy, porównaj warunki pracy w kilku agencjach. W ten sposób wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Artykuł sponsorowany
dktw6id
dktw6id
dktw6id