Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

5 skutecznych sposobów na walkę z inflacją

Inflacja w Polsce bije kolejne rekordy i kształtuje się na poziomie 8,6%. W związku z tym warto zastanowić się nad tym co zrobić, by się jej przeciwstawić. Z pewnością pomocna może okazać się lektura niniejszego artykułu, który przedstawia 5 skutecznych sposobów na walkę z inflacją.

Share
 Źródło: Pexels
d3waxyf

Inwestycja w złoto 

Jednym z najpopularniejszych sposobów na walkę z inflacją jest z pewnością zakup złota, ponieważ jest to inwestycja, która pozwala uchronić oszczędności przed spadkiem wartości. Wynika to z faktu, że złoto w długoterminowej perspektywie zawsze zyskuje na wartości. Zaletą inwestycji w złoto z pewnością jest również fakt, że mogą z niej skorzystać zarówno osoby dysponujące kapitałem rzędu kilku tysięcy złotych, jak i Ci, którzy posiadają ich kilkaset. Oczywiście decydując się na tego typu rozwiązanie warto pamiętać, że zakup złota powinien być inwestycją długoterminową, co oznacza, że w krótkim okresie jego wartość może spadać. Dodatkowo należy brać pod uwagę również jego płynność, czyli możliwość wymiany na gotówkę w razie potrzeby. Alternatywą dla złota może być również srebro. Jego cena systematycznie rośnie, co może wynikać z faktu, że jest ono wykorzystywane do produkcji paneli fotowoltaicznych.

Zakup nieruchomości

W okresie rosnącej inflacji wiele osób rezygnuje z przechowywania pieniędzy w banku na rzecz zakupu nieruchomości. Oczywiście w tym przypadku próg wejścia w tego typu inwestycję jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku złota, co sprawia, że jest ona dostępna dla osób dysponujących odpowiednim kapitałem. Decydując się na zakup mieszkania można nie tylko uchronić oszczędności przed negatywnymi skutkami inflacji, ale również zarabiać poprzez wynajem. W tym przypadku inwestor zarabia dzięki czynszowi najmu, a w przyszłości może odsprzedać nieruchomość z zyskiem, co pozwala uchronić zainwestowany kapitał przed inflacją.

Obligacje indeksowane inflacją

Jednym z podstawowych sposobów na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją jest zakup obligacji indeksowanych inflacją. Są to papiery wartościowe emitowane przez Ministerstwo Finansów, które w pierwszym okresie odsetkowym posiadają stałe oprocentowanie, by w kolejnych latach przejść na oprocentowanie zmienne, którego wysokość jest uzależniona od inflacji. Obecnie dostępne są 4 i 10-letnie obligacje indeksowane inflacją, a beneficjenci programu 500+ mogą nabyć również 6 i 12-letnie papiery wartościowe tego typu.

d3waxyf

Poszukiwanie promocji oraz korzystanie z kuponów rabatowych

Wymienione wyżej sposoby walki z inflacją odnosiły się do zabezpieczenia przed jej skutkami posiadanych oszczędności. Należy jednak zdawać sobie sprawę również z faktu, że w okresie rosnącej inflacji ważne jest także mądre dokonywanie codziennych zakupów, co pozwoli zmniejszyć odczuwalność wzrostu cen. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto korzystać z promocji oraz w miarę możliwości kupować te produkty, których ceny wzrastają najwolniej. Dobrym sposobem jest również korzystanie z kuponów i kodów promocyjnych, które pozwalają zapłacić mniej, niezależnie od tego, że ceny szybko rosną. Gdzie ich szukać? Przede wszystkim na portalu Mamyje.pl

Walka z inflacją - rozmowa z szefem o podwyżce

Co jeszcze można zrobić, by zmniejszyć negatywny wpływ rosnącej inflacji na domowy budżet? Rozwiązaniem może być prośba o podwyżkę, która miałaby zrekompensować wzrost cen. Oczywiście nikt nie zagwarantuje, że szef wyrazi na nią zgodę, ale jak najbardziej warto spróbować. Należy również pamiętać, że do tego typu rozmowy warto się odpowiednio przygotować oraz przedstawić argumenty, które zwiększą szansę na otrzymanie podwyżki. Jeżeli się nie uda można również rozważyć zmianę pracy na lepiej płatną lub poszukanie pracy dodatkowej. Może się bowiem okazać, że inflacja skłoni do wyjścia ze strefy komfortu i długofalowej zmiany życia na lepsze.

Podsumowując należy stwierdzić, że skutki inflacji dotykają zarówno osoby dysponujące dużym kapitałem, jak i tych którzy do tej pory żyli "od pierwszego do pierwszego", a rosnące ceny sprawiają, że zaczyna brakować im pieniędzy. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak uchronić się przed postępującą inflacją i wdrożyć metodę, która będzie optymalna w danej sytuacji. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę zapowiedzi ekspertów, którzy twierdzą, że inflacja wzrośnie jeszcze bardziej.

Artykuł sponsorowany
d3waxyf
d3waxyf
d3waxyf