Czy składać korektę deklaracji PIT w 2023?
Prosta odpowiedź brzmi – jeśli zrobiliście błędy w rozliczeniu, to należałoby skorygować zeznanie za 2022 rok. Bardziej złożona odpowiedź może to zniuansować.
W zeznaniu może znaleźć się błąd. Błędy rachunkowe zdarzają się coraz rzadziej, bo jeśli rozliczacie się przez Internet, na przykład poprzez rządowy Twój e-PIT lub program PITax, zwykły błąd rachunkowy – na przykład w liczeniu odsetek – po prostu nie przejdzie. Innego rodzaju błąd może polegać na tym, iż w zeznaniu deklarujecie inne kwoty zaliczek, niż faktycznie wpłynęły na konto urzędu skarbowego.
Taką usterkę urzędnik najprawdopodobniej wychwyci i zawezwie was do wyjaśnień. Ale mogą być i inne błędy. Jeśli wasze zeznanie PIT za 2022 rok opiewa na wyższą kwotę niż faktyczna – na przykład wpisaliście wyższy przychód z najmu mieszkania niż prawdziwy – żaden urzędnik nie jest w stanie tego wychwycić, bo nawet jeśli macie umowę najmu, to nie musieliście nią się chwalić w urzędzie. Zdecydowanie w waszym interesie jest złożyć korektę! Co prawda fiskus będzie wam wdzięczny za dodatkowe pieniądze, ale co wam po wdzięczności… Z drugiej strony, jeśli zrobiliście błąd na własną korzyść, wtedy fiskus bynajmniej nie potraktuje tego z życzliwym przymrużeniem oka. Jeśli zostaniecie przyłapani, czeka was mandat. Chyba, że złożycie korektę…
Jeśli składaliście zeznanie PIT za 2022 rok w postaci tradycyjnej, papierowej, mieliście dużo większe możliwości popełniania błędów, nie tylko typu pominięcia jakiegoś źródła dochodu, ale też błąd w numerze NIP, literówki, złe rubryki… Czasem urzędnik sam skoryguje drobniejsze niedociągnięcia, ale jeśli niezgodności będą skutkowały większymi kwotami, zostaniecie wezwani do korekty.
Czasem warto złożyć korektę nawet jeśli nie popełniliście ewidentnego błędu. Jeśli po czasie zorientujecie się, że nie uwzględniliście kosztu uzyskania przychodu czy czegoś innego, co zmniejszyłoby kwotę podatku – błędem to nie jest. Ale podlega korekcie, a każdemu chyba przyda się dodatkowe parę złotych, uzyskane niewielkim wysiłkiem.
Czy można złożyć korektę PIT przez internet?
Jak najbardziej, korekta zeznania rocznego PIT może zostać wysłała online. Bo tak naprawdę, co to jest korekta PIT? To taki sam formularz, złożony ponownie, tym razem bez błędów. A przynajmniej bez części błędów, bo korekty możemy składać teoretycznie w nieskończonej liczbie, więc możemy też skorygować korektę korekty korekty i tak dalej… W większości programów rozliczających podatki, na przykład w programie PITax, istnieje wybór opcji – "złożenie zeznania" lub "korekta zeznania" – a pozostała część procedury jest taka sama, jak przy składaniu oryginalnej deklaracji.
A do kiedy możemy składać korektę? Jeśli chcielibyście przekazać 1,5% na organizację pożytku publicznego, macie niewiele czasu po złożeniu zeznania. Ale jeśli wykazaliście zbyt małe przychody i zapłaciliście zbyt niski podatek – całkiem długo, bo aż do momentu przedawnienia zobowiązania, czyli w przypadku większości podatków przez pięć lat. O ile wcześniej nie zostaniecie skontrolowani, bo wtedy zapłacicie i zaległe podatki wraz z odsetkami, i mandat. Jeśli sami się przyznacie i wyrazicie czynny żal, mandat was ominie, choć odsetki już nie. Jeśli zapłaciliście zbyt wysoki podatek i chcielibyście to skorygować – też macie na to ten długi okres. O ile po pięciu latach będziecie zainteresowani kwotą, która tyle straciła na inflacji… Nadpłata podatku może wynikać z tego, że nagle zorientujecie się, że bardziej opłacałoby się wam rozliczać ze współmałżonkiem – to też możecie skorygować przez całkiem długi czas.
Korekta PIT-37 za 2022 rok a zwłoka
Zła wiadomość dla zapominalskich i spóźnialskich. Nie należy mylić korekty z taką możliwością, by złożyć PIT po terminie! Nie, korygować można tylko coś, co istnieje, czyli PIT musi być złożony. Jeśli zapomnieliście, lub z innych przyczyn spóźniliście się z zeznaniem podatkowym, czym prędzej naprawcie to zaniedbanie! W pierwszych dniach po terminie możecie liczyć, że wam się upiecze. Ale później – nie dość, że zapłacicie odsetki, to jeszcze i możecie zostać ukarani mandatem. Niemniej, jak wspominaliśmy powyżej, należy to zrobić jak najszybciej. Jeśli sami się zreflektujecie, wyrazicie czynny żal i prześlecie spóźnioną deklarację, konsekwencje i tak będą łagodniejsze, niż gdy zostaniecie do tego przez urząd zmuszeni.
Wielu z nas potencjalna zwłoka w ogóle nie dotyczy. Jeśli macie tylko jedno źródło dochodu, wasz PIT zostanie rozliczony automatycznie w systemie "Twój e-PIT", więc nawet jeśli całkiem zapomnicie o tym obowiązku, konsekwencje będą co najwyżej takie, że będziecie żałować, iż nie przeznaczyliście na coś konkretnego swego 1,5% (ale pamiętajcie, że jeśli zorientujecie się w miarę szybko, wciąż możecie tego dokonać w ramach korekty!), albo nie uwzględniliście możliwych odliczeń (ale to też możecie zrobić w ramach korekty, i macie na to całkiem sporo czasu).
Jeśli wasza sytuacja jest bardziej skomplikowana i nie ma szansy na zadziałanie automatu – mimo wszystko lepiej dla was złożyć PIT po terminie niż nie składać go w ogóle. Dużo ryzykujecie. Jeśli sami to zrobicie, konsekwencje będą łagodniejsze, niż jeśli zostaniecie przyłapani na oszustwie podatkowym.
Trzeba pamiętać, że korektę trzeba składać na formularzu obowiązującym dla tego roku podatkowego, dla którego składamy korektę. Co może być kłopotliwe, jeśli chcemy sięgnąć te kilka lat wstecz. Zazwyczaj jednak korekta rocznego zeznania PIT ma miejsce maksymalnie parę miesięcy po złożeniu pierwotnego formularza, więc raczej nie ma z tym problemu. Na wszelki wypadek w większości programów istnieje opcja cofnięcia się, o ile formularze zmieniły się w międzyczasie.
Zatem przy okazji, gdy składamy zeznanie PIT za 2022 rok, możemy zrobić szybki rachunek sumienia dotyczący pięciu lat wstecz. A jeśli coś wykryjemy, zwłaszcza coś, za co może nas czekać mandat, czym prędzej wyrażajmy czynny żal, bo czeka nas korekta zeznania rocznego PIT, niekoniecznie najświeższego…
WP Finanse na: