Artykuł sponsorowany
Moje finanse
27-07-2017 (17:00)

Jak wybrać najlepszą formę oszczędzania?

Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację – dzisiaj odchodzisz z pracy. Rozwiązujesz wszystkie umowy z klientami i odcinasz się od jakiegokolwiek dochodu. Nie pożyczasz pieniędzy i nie zaciągasz kredytów. Jak długo utrzymasz się z oszczędności? Rok? Miesiąc? A może tylko do następnego piątku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak wybrać najlepszą formę oszczędzania?
(Artykuł sponsorowany)
WP

CO ZAOSZCZĘDZONE, TO TWOJE

Oszczędzanie jest starsze niż same pieniądze. Już od zarania dziejów człowiek musiał myśleć perspektywicznie i przygotowywać się na okresy, gdy o pożywienie będzie trudniej. Z czasem gromadzenie dóbr w ilości większej, niż jest się w stanie skonsumować, stało się także sposobem na uzyskanie przewagi, a także doprowadziło do powstania handlu.

Choć i dziś robienie zapasów na zimę nie jest niczym osobliwym, to jednak podstawowym dobrem, którym obracamy i które chcemy gromadzić, są pieniądze. One dają nam zdolność nabywczą, poczucie bezpieczeństwa, perspektywy rozwoju. Co zatem zrobić, by dobrze się zabezpieczyć na przyszłość?

WP

TRZY SŁOWA - PLANOWANIE, PLANOWANIE I PLANOWANIE

Bądź świadom tego, ile wydajesz i na co. Prowadź skrupulatny dziennik wydatków i wpisuj każdą wydaną kwotę. Prosta tabelka w Excelu będzie aż nadto przydatna – a zapewni przejrzystość i transparentność twoich wydatków.

Podziel wszystko na kategorie. Co z tego było niezbędnym wydatkiem? Co z tego było czysto personalnym zakupem? Podsumuj każdą z nich – i finalnie podziel procentowo. Miej świadomość tego, ile każdego miesiąca musisz wydawać na konieczne rzeczy jak czynsz czy jedzenie.

BUDŻET W ROZMIARACH 50-30-20

WP

Kolejnym krokiem do odpowiedniego zarządzania budżetem jest odpowiednie podzielenie wydatków. Warto do tego wykorzystać najbardziej znaną finansową rozmiarówkę – czyli 50-30-20. Oznacza ona, że 50% budżetu miesięcznego możesz przeznaczyć na wydatki niezbędne – te, których nie jesteś w stanie zredukować czy uniknąć. 30% to wydatki związane ze stylem życia. Za niego kupujesz sobie nowy gadżet, modny ciuch albo kolację w droższym miejscu. 20% natomiast to kwota, którą każdego miesiąca powinieneś odkładać na osobną kupkę – to kwota na twoją przyszłość.

Oczywiście, 50-30-20 nie jest sztywną zasadą oszczędzania – rozkład procentowy może się zmieniać w zależności od twojej sytuacji. Jeśli jesteś w stanie oszczędzać więcej niż 20% – to tym lepiej. A jeśli zdarzy się, że niezbędne wydatki przekroczą 50% – to nie znaczy, że odkładanie traci sens. Bądź jednak konsekwentny i wytrwały – bo oszczędzanie to przede wszystkim systematyczność.

LATTE NA WAGĘ ZŁOTA

Czy znasz „zasadę porannej latte”? Oznacza ona odcinanie codziennych, zbędnych wydatków, które są w naszym życiu tak powszechne, że stały się rutyną. Jednym z tych wydatków może być np. kawa, którą kupujesz przed pracą, gotowa kanapka kupowana rano w sklepie czy obiad na mieście. Wiele z tych wydatków możesz zastąpić tańszymi – i wcale nie gorszymi – alternatywami.

WP

Codzienną kanapkę czy kawę za 5-7 zł zamień na przygotowywane i pakowane rano śniadanie. Pozwoli ci to nie tylko na oszczędzenie każdego dnia niewielkiej ilości pieniędzy – która z czasem będzie rosnąć do znaczących rozmiarów – ale również na wyrobienie sobie zdrowych nawyków, które szybko staną się rutyną.

ZAGRAJMY W OSZCZĘDZANIE

Gra to prosty sposób na stworzenie z pozornie nudnych obowiązków zabawnej i wciągającej przygody. Możesz to wykorzystać w oszczędzaniu. Stwórz sobie własną zasadę, której będziesz się trzymać każdego dnia. Przykładowo – możesz odkładać do osobnego słoika każdą złotówkę, która wpadnie ci w ręce. Dwuzłotówkę możesz wydać, pięciozłotówkę również – ale jeśli w reszcie ze sklepu znajdziesz złotówkę, to musi ona wylądować w oszczędnościowym słoiczku.

Postaw sobie wyzwanie – jak szybko jesteś w stanie zapełnić cały słoik? A może wciągniesz do zabawy swojego partnera lub przyjaciela? Kto z was zaoszczędzi więcej? To jedna z nielicznych gier, w której nie ma przegranych!

WP

INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ

Domowe sposoby na odkładanie pieniędzy to jednak zaledwie wstęp do czegoś większego. Konta oszczędnościowe i lokaty inwestycyjne to idealny sposób na długoterminowe oszczędzanie. Pozwalają na regularne odkładanie pieniędzy, które procentując, budują kapitał własny. Skorzystaj z pomocy funduszu inwestycyjnego, który dostosuje inwestycję do twoich wymagań i możliwości, a także zapewni ci wsparcie merytoryczne.

Te metody oszczędzania i pomnażania sprzyjają planowaniu w perspektywie kilku bądź nawet kilkunastu lat. Dzięki nim możesz realizować odległe w czasie cele, np. odkładając pieniądze na studia nowonarodzonego dziecka lub zamianę mieszkania na większe.

MEMENTO FUTURA

WP

Zalet oszczędzania wymieniać nie trzeba – poza budowaniem kapitału, umożliwia utrzymanie kontroli nad własnym budżetem oraz pracę nad zdrowymi nawykami. Ważne jest, by zrozumieć, że oszczędzać można w każdym budżecie – a odkładać można zarówno kilka tysięcy, jak i kilkanaście złotych. Liczy się konsekwencja i wytrwałość – bo każdy nawyk oszczędzania będzie procentować. Oszczędzając zawsze osiągniesz sukces.

Polub WP Finanse
WP
WP