Trwa ładowanie...
ycipk-4bhepv

Masz cynk o zmowie? Teraz zgłosisz ją anonimowo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił system, w którym zupełnie anonimowo można zgłosić skargę o niedozwolonej zmowie przedsiębiorców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy system, który ma gwarantować anonimowość zgłaszającego skargę o niedozwolonej zmowie przedsiębiorców, a jednocześnie pozwolić nawiązać z nim kontakt.
Nowy system, który ma gwarantować anonimowość zgłaszającego skargę o niedozwolonej zmowie przedsiębiorców, a jednocześnie pozwolić nawiązać z nim kontakt. (konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/, Fot: UOKiK)
ycipk-4bhepv

Wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję to jeden z priorytetów UOKiK. Jak podkreślił szef urzędu Marek Niechciał, uruchomienie systemu zgłaszania skarg dla sygnalistów to także jego idee fixe.

- Dzisiaj rusza profesjonalna metoda komunikacji. Wszystko jest szyfrowane i jest to, na czym nam bardzo zależało, czyli możliwość komunikacji. Można dać nam sygnał, załączać materiały, a my równocześnie możemy komunikować się w drugą stronę - podkreślał Niechciał.

Szef UOKiK zwrócił uwagę, że choć zgłaszanie anonimowych skarg było oczywiście możliwe również wcześniej, to nie było możliwe skontaktowanie się ze zgłaszającym przez Urząd, by np. dopytać o szczegóły.

ycipk-4bhepv

Obejrzyj: Telemarketerzy, pokazy garnków. UOKiK mówi, jak sobie radzić z naciągaczami

Formularz dostępny jest pod adresem https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/. Według UOKiK zgłoszenie jest proste i intuicyjne, wystarczy tylko wypełniać kolejne pola formularza. Platforma umożliwia dołączanie załączników, dlatego sygnalista może przekazać również dokumenty potwierdzające nieprawidłowości, np. zdjęcia czy skany.

Czytaj: UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że gigant wykorzystuje swoją pozycję

ycipk-4bhepv

Sygnalista po zgłoszeniu otrzymuje identyfikator i hasło, które pozwolą z powrotem zalogować się do systemu i w razie potrzeby kontynuować komunikację z urzędem. Połączenie jest szyfrowane, a metadane z załączników są usuwane. Do powiadomień ma dostęp tylko ograniczona liczba pracowników UOKiK, jednak nawet oni nie mają możliwości poznania tożsamości zgłaszającego.

Dowiedz się: Frankowicze łakomym kąskiem. UOKiK prześwietli kancelarie odszkodowawcze

Według komunikatu Urzędu, system używany przez UOKiK wykorzystywany jest przez firmy w całej Europie oraz urzędy antymonopolowe ze Szwecji i Austrii. Zbliżone rozwiązania mają także niemiecki Bundeskartellamt i Komisja Europejska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-4bhepv

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4bhepv

ycipk-4bhepv
ycipk-4bhepv