Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać, kupując pierwsze mieszkanie we Wrocławiu?

Zakup pierwszego mieszkania to duże wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci. Choćby była to niewielka kawalerka, w której nie ma dość miejsca, żeby przyjąć gości, i tak to pierwsze lokum staje się często symbolem niezależności, którą uzyskują ludzie wyprowadzający się wreszcie, jak to się mówi, na swoje. Jak rozsądnie podejść do tego zakupu?

Share
O czym pamiętać, kupując pierwsze mieszkanie we Wrocławiu? O czym pamiętać, kupując pierwsze mieszkanie we Wrocławiu? Źródło: materiały partnera
d1mzw71

Jak rozsądnie określić swój budżet?

Planując zakup mieszkania na kredyt, trzeba umiejętnie określić, jakiej konkretnie kredytowanej kwoty się potrzebuje. Wiele osób postanawia pożyczyć nieco więcej pieniędzy, niż tylko sumę pokrywają koszt zakupu mieszkania. Dodatkowa kwota zostaje zwykle przeznaczona na jego odnowienie, przeprowadzane jeszcze przed wprowadzeniem się remonty, albo zakup niezbędnego w nowym mieszkaniu sprzętu. Dysponując środkami własnymi i nie biorąc kredytu bankowego, także należy pamiętać o dodatkowych kosztach, które są niestety nieuniknione przy zakupie mieszkania. Mowa nie tylko o remoncie, ale także opłaceniu ewentualnego pośrednika, opłat sądowych i podatku.

Na określanie własnego budżetu ogromny wpływ ma fakt, czy mieszkania, które bierze się pod uwagę, są gotowe do wprowadzenia się, czy może wymagają remontu. Wiele osób uważa, że kupno mieszkania do remontu to sposób na sporą oszczędność, a jego wnętrze wykańczać można stopniowo wedle własnego uznania. Rzeczywiście takie mieszkania są tańsze, a podczas remontu ma się sporą swobodę co do aranżacji wnętrz, jednak wykończenia, o których mowa potrafią naprawdę dużo kosztować. Zdarza się także, że to, co początkowo zostało wycenione na konkretną sumę, w rzeczywistości pochłania znacznie większe nakłady finansowe, czy to z powodu niejawnych wcześniej usterek, czy może zmieniającego się zamysłu właścicieli. Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w remontach, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów i zdecydować się na przygotowanie kosztorysu remontu mieszkania – co ważne, można to zrobić jeszcze przed zakupem, żeby być w pełni świadomym wszystkich kosztów.

Co warto sprawdzić, podczas oglądania mieszkania?

Wchodząc do mieszkania, które może okazać się właśnie tym, w którym już wkrótce się zamieszka, należy rozglądać się dookoła trzeźwym wzrokiem. Emocje i początkowy zachwyt sprawiają, że wiele osób nie zauważa drobnych mankamentów, które ostatecznie mogą okazać się dość problematyczne i kosztowne. Co więc należy sprawdzić, jeśli jest się w mieszkaniu branym pod uwagę pod kątem zakupu?


  • Jeszcze przed wejściem do wrocławskiego bloku, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak wygląda cały budynek. Warto także przyjrzeć się klatce schodowej pod kątem czystości i rozmiarów, które w przyszłości mogą ułatwić lub utrudnić wnoszenie sporych rozmiarów mebli.
  • W mieszkaniu dobrze jest włączyć wszystkie światła oraz sprawdzić, czy kontakty elektryczne działają. Często zdarza się, że w niektórych z nich od dawna nie ma już prądu.
  • Kolejną ważną rzeczą jest instalacja wodna – w kuchni i w łazience sprawdza się zarówno ciepłą jak i zimną wodę. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak wyglądają rury oraz jak poprowadzone są odpływy od różnych urządzeń i sanitariów.
  • W pokojach najważniejszy jest stan podłogi i ścian. Na ścianach warto dopatrywać się zacieków, trudnego do usunięcia tłuszczu, lub – co gorsza – wilgoci, pleśni, albo grzybów. Walka z zagrzybionymi ścianami często ciągnie się bez końca, co więcej w takich warunkach nie powinni przebywać alergicy ani małe dzieci. Oceniając stan podłogi, dobrze jest zwrócić uwagę na ewentualne zarysowania lub plamy, wszelkie uszkodzenia, takie jak popękane płytki, a także listwy przypodłogowe.
d1mzw71

Wśród wielu cech mieszkań, lokalizacji nie da się zmienić

Bardzo wiele rzeczy, takich jak aranżacja mieszkania, kolor ścian, podłogi, czy całe wyposażenie, da się zmienić. Niektóre jednak takie jak lokalizacja, pozostają nieuchronnie niezmienne, dlatego podczas wyboru mieszkania zwraca się na nie dużą uwagę. Mieszkania we Wrocławiu często wybierane są przez osoby, które chcą zamieszkać w centrum tętniącego życiem miasta. Wśród ofert sprzedaży nie brakuje jednak także propozycji w oddalonych od centrum dzielnic cechujących się większym spokojem. Na którą z tych możliwości się zdecydować? Przede wszystkim należy pamiętać, że mieszkania we Wrocławiu ulokowane w samym centrum są niestety dość drogie. W mieście tym sporo się dzieje, nie brakuje miejsc, w których można miło spędzić czas, uczelni wyższych, czy atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych. To wszystko sprawia, że wiele osób chce tu mieszkać, a ceny mieszkań idą w górę.

Są jednak osoby, które wcale nie potrzebują mieszkania w centrum, a wręcz przeciwnie – wolą cieszyć się ciszą na obrzeżach miasta, skąd nadal przecież szybko da się dojechać we wszystkie konieczne do odwiedzenia miejsca. Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu to w dużej mierze propozycje rozsiane po różnych dzielnicach miasta, wśród których znaleźć można wiele stosunkowo niedrogich, a bardzo atrakcyjnych ofert.

Artykuł sponsorowany
d1mzw71
d1mzw71
d1mzw71