Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Powrót do pracy po zwolnieniu - podpowiadamy, od czego zacząć

Rynek pracy rozwija się w dynamicznym tempie, a każdego dnia pojawiają się kolejne oferty dla kandydatów. Niestety, drugą stroną medalu jest w tym przypadku spora rotacja na poszczególnych stanowiskach. Sytuację taką pogłębiła jeszcze pandemia, przez którą wiele osób praktycznie z dnia na dzień straciło pracę i musiało na nowo odnaleźć się w otaczającej je rzeczywistości. Jak wrócić do pracy po zwolnieniu i na co warto wówczas postawić? Zachęcamy do lektury naszego poradnika!

 Źródło: materiały partnera
d2hqyq5

Utrata zatrudnienia to dla większości osób sytuacja, z którą bardzo trudno się pogodzić i przejść na nią do porządku dziennego. Po pewnym czasie następuje jednak refleksja, że trzeba wrócić na rynek pracy jeszcze silniejszym i bardziej zmotywowanym. W grę wchodzi tutaj nie tylko kwestia zarobków, ale w dużej mierze także ambicji oraz chęci udowodnienia sobie i innym swojej pozycji na rynku.

Rynek pracy w Polsce - co warto wiedzieć?

Rynek pracy zmienia się dosłownie na naszych oczach i kluczem do sukcesu jest w tym kontekście zachowanie pełnej elastyczności i dostosowanie się do istniejących warunków. Obecnie można trafić na naprawdę ciekawe oferty pracy, ale w tym przypadku najczęściej ma się sporą konkurencję, ponieważ na jedno miejsce przypada mnóstwo innych potencjalnych pracowników. W związku z tym do powrotu do pracy należy się odpowiednio przygotować, przede wszystkim mentalnie, ale również pod kątem formalnym. Jeśli chodzi o to ostatnie warto zamknąć wszelkie zaległe sprawy, które mogą wpłynąć na obniżenie naszej dyspozycyjności.

Powrót do pracy - od czego zacząć?

Niezwykle istotne jest poznanie otaczającej nas rzeczywistości, w kontekście powrotu do pracy będzie to po prostu rozeznanie się co do tego, jakie stanowiska cieszą się największym zainteresowaniem oraz czego konkretnie wymagają od kandydatów rekruterzy. Nie obejdzie się bez dokładnego określenia swoich oczekiwań oraz preferencji jeśli chodzi o pracę. Warto więc odpowiedzieć sobie na takie pytania jak między innymi: "w czym czuję mocna/mocny", "co chciałabym, chciałbym robić przez najbliższe kilka lat", "czy praca, którą podejmę jest tą docelową czy też przejściową", "jakie wymagania stawiam przed sobą, ale również przyszłym pracodawcą" itp. Odpowiedzi na te pytania pozwolą rozwiać wiele wątpliwości i na ich podstawie można dokonać wstępnej selekcji ogłoszeń o pracę.

d2hqyq5

Na czym skupić się przed powrotem do pracy?

Jednym z najważniejszych kroków przed powrotem do pracy jest określenie swoich mocnych stron oraz posiadanych kompetencji. Mowa tutaj nie tylko o wykształceniu czy różnego rodzaju kursów, ale przede wszystkim o praktycznych umiejętnościach, które mogą okazać się kluczowe na danym stanowisku. Jeśli posiada się jakieś konkretne kwalifikacje, warto je potwierdzić choćby za pomocą certyfikatów czy dyplomów. Podobnie wygląda sprawa jeżeli chodzi o znajomość języków obcych - certyfikaty językowe są teraz niezwykle ważnym elementem każdej aplikacji o pracę. Oprócz atutów, warto skupić się również na… wadach, ponieważ świadomość tego, jakie się posiada, pozwala na ich wyeliminowanie. Jeśli zależy nam na powrocie do pracy po zwolnieniu i zamierzamy starać się o daną posadę, prędzej czy później będziemy zmuszeni przygotować Curriculum vitae, czyli życiorys zawodowy. Dla wielu osób jest to bowiem nieprzyjemny obowiązek i zbędna formalność, dla innych CV stanowi z kolei źródło skondensowanej i bardzo przydatnej wiedzy o kandydacie. W jaki sposób podejść do tego zadania i przygotować CV, dzięki któremu zwiększymy swoje szanse na zdobycie pracy?

Przygotowanie CV - jak do tego podejść?

Istnieje wiele zasad, którymi warto kierować się przy przygotowywaniu CV, ale prawda jest taka, że do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Nie ma bowiem jednego gotowego wzoru, który były kluczem do sukcesu. Z jednej bowiem strony najlepszym sposobem na zdobycie wymarzonej pracy jest wyróżnienie się z grona kandydatów, z drugiej jednak CV nie powinny być zbyt kreatywne, chyba że dana osoba stara się o pracę właśnie w branży artystycznej itp. Z całą jednak pewnością każde CV musi zawierać profesjonalne zdjęcie kandydata, dane osobowe oraz kontaktowe, zgodę marketingową, dzięki której pracodawca będzie skontaktować się z kandydatem. CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony, a najlepiej, aby wszystkie informacje zmieściły się na jednej. Należy zwrócić uwagę nie tylko na aspekt merytoryczny, ale również graficzny, a więc to, aby CV było przejrzyste. Najlepszym wyjściem jest przygotowanie danego CV z myślą o konkretnym stanowisku pracy, a najlepiej pod dane ogłoszenie, co oczywiście wiąże się z większym nakładem czasu i pracy, ale może być właśnie tym elementem, który zdecyduje o zatrudnieniu.

Kreator CV - dlaczego warto z niego skorzystać?

Nie każdy czuje się na siłach, aby przygotować CV samodzielnie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby uporać się z tym problemem. Rozwiązaniem jest przede wszystkim profesjonalny kreator CV, dzięki któremu przygotowanie tego dokumentu jest prostsze niż kiedykolwiek. Cały proces jest niezwykle intuicyjny, szybki i poradzi sobie z nim każdy. Jeśli skorzysta się z kreatora CV ma się gwarancję tego, że dokument będzie posiadać ciekawy i uporządkowany układ graficzny (do wyboru nawet 36 projektów!). Skuteczność tego narzędzia potwierdzają sami rekruterzy, którzy wskazują na to, że tego rodzaju CV jest w stanie wyróżnić się z grona innych, przygotowanych przez kandydatów samodzielnie, co wielokrotnie zwiększa szansę na zdobycie pracy.

Chcesz poznać więcej artykułów na ten temat? Sprawdź wp.pl

Artykuł sponsorowany
d2hqyq5
d2hqyq5