Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Credit Agricole

Konto osobiste czy firmowe – które rozwiązanie będzie lepsze dla młodego przedsiębiorcy?

Konto prywatne czy firmowe? To jeden z dylematów, przed którymi stoją młodzi przedsiębiorcy. Wprawdzie korzystanie z oddzielnego rachunku nie jest – przynajmniej do pewnego momentu – obowiązkowe, ale pomaga rozdzielić wydatki prywatne od służbowych i utrzymać porządek w płatnościach. Poznaj korzyści, jakie wiążą się z posiadaniem konta firmowego w banku Credit Agricole!

 Źródło: materiały partnera
d1ov3wl
d1ov3wl

Zdecydowałeś się założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Powodzenia na nowej zawodowej drodze! Znasz już pewnie swoje nowe obowiązki: najważniejsze dotyczą opłacania składek i podatków. To bardzo ważne, bo błędy i opóźnienia mogą okazać się bardzo kosztowne. 

Jeden z dylematów, jakie musisz rozstrzygnąć, dotyczy konta, z którego będziesz rozliczać się z kontrahentami, ZUS-em i urzędem skarbowym, a także przyjmować płatności od klientów. Wyjaśnimy, jakie masz możliwości w tym zakresie i co warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Czy przedsiębiorca musi mieć konto firmowe?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy przedsiębiorca potrzebuje konta firmowego, zastanówmy się, czy w ogóle ma obowiązek posiadania konta bankowego. Różne ustawy regulują szereg obowiązków w tym zakresie i przewidują wyłączenia, np. przedsiębiorca, który nie ubiega się o zwrot VAT, nie musi mieć rachunku. Nie ma jednak co wchodzić w te rozważania: trudno sobie wyobrazić, by ktoś w życiu codziennym nie korzystał z konta bankowego, a jeśli prowadzi działalność, to nieposiadanie rachunku wydaje się mało prawdopodobne.

d1ov3wl

Bez rachunku bankowego nie jest możliwe przyjmowanie i wykonywanie płatności, a ZUS i urzędy skarbowe nie akceptują wpłat dokonywanych w inny sposób niż przelewem. Konto jest więc koniecznością – pytanie, czy ma to być oddzielne konto firmowe, które będzie służyło jedynie do realizowania operacji związanych z prowadzoną działalnością, czy też przedsiębiorca pozostanie przy koncie osobistym, które wykorzystywać będzie do celów prywatnych i służbowych.

Czy przedsiębiorca może korzystać z prywatnego konta w celach służbowych?

W wielu przypadkach prawo dopuszcza korzystanie z rachunków prywatnych do rozliczeń firmowych. Dlaczego przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność niekiedy nie chcą otwierać konta firmowego? Niektórzy mają już dość procedur, jakie są związane z rozpoczęciem działalności, nie chcą już wybierać nowych dostawców usług, mają dość formalności. Czy to również Twoje obawy? Jeśli tak, możesz prowadzić rozliczenia firmowe z konta prywatnego, choć wkrótce sam możesz odnieść wrażenie, że to nie wygoda, a dodatkowe utrudnienie. Dlaczego?

Korzyści z posiadania konta firmowego 

Jeśli wykorzystujesz ten sam rachunek do rozliczeń prywatnych i służbowych, ryzykujesz, że różne płatności zaczną Ci się mylić. Przelewy do klientów będą sąsiadowały z płatnościami w sklepie internetowym, a chcąc upewnić się, czy zapłaciłeś czynsz, będziesz musiał prześledzić bardzo długą listę wydatków służbowych. Posiadanie odrębnego rachunku do rozliczeń firmowych zapewni Ci większy porządek w płatnościach i pomoże je rozgraniczyć.

To nie jest jedyna korzyść z posiadania rachunku firmowego.

  • Mając rachunek firmowy, dajesz się bankowi poznać jako przedsiębiorca. Bank zna Twoją historię finansową i łatwo może prześledzić Twoje wpływy i zobowiązania finansowe, co bardzo może ułatwić staranie się o kredyt gotówkowy czy uruchomienie linii kredytowej. Banki mają specjalne oferty dla przedsiębiorców i patrzą łaskawszym okiem na klientów, którzy posiadają produkty finansowe przeznaczone dla przedsiębiorców.
  • Rachunek firmowy jest warunkiem korzystania z procedury podzielonej płatności – split payment. Mechanizm obejmuje jedynie konta firmowe – prywatne rachunki nie mogą mieć otwartego rachunku vat-owskiego. Jeśli więc posługujesz się ROR-em dla celów gospodarczych, to nie dość, że nie skorzystasz z mechanizmu split payment, to również musisz liczyć się z brakiem zapłaty za sprzedany towar lub usługę, jeśli Twój kontrahent opłaci fakturę przelewem split payment.
  • Prywatne rachunki nie mogą również zostać umieszczone na tzw. białej liście podatników VAT. To wykaz, który ma ułatwić firmom skuteczną i szybką weryfikację kontrahentów. Ponadto transakcje powyżej 8000 zł zrealizowane na konto, które nie figuruje na białej liście, nie będą mogły być zaliczone w koszty prowadzenia działalności. Jak widać, brak konta firmowego uniemożliwia realizację niektórych obowiązków i może skutkować poważnymi problemami.
  • Banki nieustannie rozwijają ofertę dla przedsiębiorców. Niektóre produkty dla firm mają cechy, których nie przewidziano dla klientów indywidualnych, np. posiadacz konta firmowego może zawnioskować o karty dla swoich pracowników albo banki oferują klientom biznesowym terminale płatnicze na preferencyjnych warunkach.
  • Bez dodatkowych formalności zaliczysz wydatki firmowe na poczet kosztów uzyskania przychodu.
  • Konto firmowe można założyć przez internet, co jest łatwe i zajmuje mało czasu. Pobierz aplikację mobilną banku i zlecaj płatności, sprawdzaj stan konta i spłacaj zadłużenie na karcie wyłącznie z użyciem smartfona. Potrzebujesz załatwić jakąś sprawę w banku lub na infolinii? Sprawdź, czy bank, którego oferta Cię interesuje, ma specjalne stanowiska do obsługi przedsiębiorców albo numer infolinii przeznaczony wyłącznie dla klientów biznesowych.
d1ov3wl


Sprawdź, co jeszcze ma Ci do zaoferowania bank. Cashback? Ubezpieczenie w pakiecie? Bezpłatne wypłaty z bankomatów własnych? A może bezpłatne usługi księgowe albo darmowy rachunek walutowy, abyś mógł rozwijać się nie tylko w Polsce, ale i za granicą? Jak widzisz, konto firmowe daje szerokie możliwości. 

Sprawdź ofertę Credit Agricole

Jeśli poczułeś się przekonany do założenia konta firmowego, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą Credit Agricole. Konto Solista przeznaczone jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Do bieżącego zarządzania płatnościami możesz korzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji CA24 Mobile.

Potrzebujesz dodatkowych produktów i usług, które ułatwią Ci prowadzenie biznesu? Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy! 0 zł za prowadzenie konta, 0 zł za kartę do konta, jeśli w poprzednim miesiącu kalendarzowym zrobisz minimum 1 przelew do ZUS lub na konto wpłynie min. 2000 zł, 0 zł za realizację zlecenia stałego… Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.credit-agricole.pl/male-i-srednie-firmy/konta/solista-biznes.

Artykuł sponsorowany Credit Agricole
d1ov3wl
d1ov3wl