Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Inwestowanie na giełdzie- co warto wiedzieć?

Czy należy stawiać na akcje wzrostowe, czy zostać właścicielem papierów wartościowych? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania, które dręczą każdego inwestora na rynku.

Share
 Źródło: materiały partnera
d2y87ho

Czy należy stawiać na akcje wzrostowe, czy zostać właścicielem papierów wartościowych? Czy kupować akcje dopiero po ich spadku, gdy będą dostępne po niższej cenie, czy podczas trendu wzrostowego z nadzieją, że będą rosły dalej? To częste pytania, które dręczą każdego inwestora na rynku.

Plan inwestycyjny

Plan finansowy może pomóc określić tolerancję na ryzyko w różnych momentach życia. Trzymanie się solidnego planu może również uchronić przed próbami dostosowania się do rynku w oparciu o emocje i pomaga zachować dyscyplinę, co jest kluczowym czynnikiem w inwestowaniu długoterminowym. Jeśli inwestor jest szczery w kwestii tego, co chce osiągnąć na każdym etapie życia, a także rozumie swój profil ryzyka, strategia inwestycyjna zostanie zaprojektowana tak, aby pomóc mu utrzymać kurs i wyeliminować możliwość pościgu za inwestycjami w oparciu o bodźce emocjonalne.

Plan finansowy pomoże skupić się na rodzajach akcji i obligacji w twoim portfelu oraz na tym, czy zdecydujesz się na tradycyjny portfel 60/40, czy też dostosujesz tę mieszankę. Kiedy zrozumiesz swój cel w zakresie zwrotu z inwestycji i tolerancję na ryzyko, będziesz mógł ustalić właściwą alokację aktywów i zastosować odpowiednie benchmarki.

d2y87ho

Równowaga służy jako idealny cel dla długoterminowego inwestowania. Potrzeby zmieniają się z biegiem czasu, a strategie na skróty, które sprawdzają się w jednym roku, mogą okazać się nieskuteczne, a nawet kosztowne.

Skup się na inwestowaniu długoterminowym

Im dłużej pieniądze są zainwestowane, tym większy jest ich potencjał wzrostu. Kiedy zaczynasz wcześnie, nie tylko uzyskujesz efekt akumulacji kapitału, ale także stwarzasz możliwość kupowania po średnim koszcie w czasie.

Inwestuj ze zrozumieniem

Trzymaj się z dala od strategii inwestycyjnych, które są zbyt niejasne, skomplikowane lub wykraczają poza twoje możliwości, aby za nimi nadążyć. Upewnij się, że rozumiesz sektor, branżę i spółkę, jeżeli zamierzasz zainwestować w konkretne akcje.

Jeśli zamierzasz zainwestować pieniądze w nową sieć restauracji, która staje się popularna lub nowy produkt, który jest chwalony przez przyjaciół i rodzinę, upewnij się również, czy te firmy prowadzą zrównoważony biznes i czy są atrakcyjnie wyceniane. Wielu inwestorów indywidualnych nie ma czasu ani doświadczenia, aby zrozumieć zawiłości, które sprawiają, że konkretne akcje w konkretnych sektorach są dobrymi inwestycjami. Nie oznacza to, że nie można w nie inwestować. Ważniejszą rzeczą jest zrozumienie podejścia do inwestowania, ponieważ zapewni to przejrzystość każdej inwestycji.

d2y87ho

Zautomatyzuj inwestycje

Kiedy już zdecydujesz, ile pieniędzy trafi na płynne konta oszczędnościowe, a ile na konta maklerskie i emerytalne, możesz po prostu usiąść i obserwować, jak twoje inwestycje rosną w czasie. W końcu, nie jesteś tu daytradingiem. Dla zdecydowanej większości osób, najlepszą długoterminową strategią inwestycyjną jest "ustaw i zapomnij". Jednym ze sposobów na to jest dostęp do rynku akcji poprzez tanie fundusze indeksowe, zamiast próbować wybierać poszczególne akcje.

Akcje i obligacje

Obligacje są ważną częścią każdego portfela dla zapewnienia stabilności i dochodu. Ale przy dzisiejszych niskich stopach procentowych, akcje będą prawdopodobnie twoimi głównymi dochodami, czy to z tytułu wzrostu cen czy dywidend. Portfel akcji wypłacających dywidendy może uzupełnić portfel obligacji.

Porównaj to z obligacjami, które mają ustalone płatności odsetkowe, pozostawiając cię otwartym na inflację, która może zniwelować wartość tych płatności. Najpewniejszym sposobem na zbudowanie prawdziwego długoterminowego bogactwa i osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego jest inwestowanie na rynku akcji, ale także inwestowanie w waluty.

Jedną z najlepszych rzeczy w inwestowaniu długoterminowym jest to, że czas ma tendencję do łagodzenia zmienności. Zmienność można również kontrolować za pomocą dywersyfikacji. Oprócz dywersyfikacji portfela za pomocą obligacji, warto również posiadać szereg akcji lub funduszy z różnych sektorów i różnych regionów geograficznych. W ramach akcji, warto rozważyć akcje wzrostowe w porównaniu z akcjami wartościowymi. Poza akcjami i obligacjami, warto zainwestować niewielkie części portfela w inne klasy aktywów.

Artykuł sponsorowany
d2y87ho
d2y87ho
d2y87ho