Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Kilka pytań, na które warto znać odpowiedzi, zanim zainwestuje się w Ethereum

Mówiąc o kryptowalutach, najczęściej myśli się o największym tego rodzaju aktywie, czyli Bitcoinie. Lista cyfrowych pieniędzy nie kończy się jednak na tworze Satoshiego Nakamoto. Istnieje wiele mniejszych walut kryptograficznych, w które także warto ulokować swój kapitał. Jedną z najczęściej wybieranych alternatyw dla BTC jest Ethereum. Co wyróżnia ją na tle konkurencji? Dlaczego inwestorzy chcą w nią inwestować? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, zanim się ją zakupi? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Share
Ethereum Ethereum Źródło: materiały partnera
d2tf241

Ethereum przeżywa obecnie mały renesans. Kryptowaluta ta bardzo mocno korzysta na ogólnym ożywieniu rynkowym, jakie ma miejsce od drugiej połowy lipca. Aktualny kurs tego aktywu wynosi ponad 3200 dolarów amerykańskich za token. Do rekordowego poziomu 3900 USD z maja tego roku jeszcze sporo brakuje, choć ewidentnie widać, że Ethereum zdołało się odbić od sporego dołku z czerwca i lipca, kiedy to cena spadła do poziomu około 2 tysięcy dolarów za wirtualną monetę. Na korzyść głównego konkurenta Bitcoina na pewno działają ogólne zmiany technologiczne dotyczące kryptowalut. Mowa tu chociażby o rozwoju takich funkcjonalności jak ICO, DeFi czy NFT. Dzięki nim znaczenie Ethereum wzrosło, a cały rynek kryptowalutowy jeszcze bardziej się spopularyzował. Co więcej, aktyw ten jest wciąż udoskonalany, co w oczach inwestorów, zarówno tych początkujących, jak i nieco bardziej wprawionych, staje się on coraz ciekawszym środkiem o rosnącym potencjale. Nic zatem dziwnego, że rzesza fanów Ethereum się powiększa. Zanim jednak dołączy się do tego grona, warto bliżej poznać tę walutę i dowiedzieć się, jakie są jej największe zalety oraz wady.

Czym w zasadzie jest Ethereum i gdzie można je kupić?

Ethereum jest tak naprawdę zdecentralizowaną platformą o otwartym oprogramowaniu, zbudowaną na bazie technologii blockchain. Obsługuje ona smart contractu oraz zdecentralizowane aplikacje. Natywną kryptowalutą platformy jest Ether, który umożliwia między innymi przeprowadzanie transakcji między użytkownikami oprogramowania. Ethereum stworzył rosyjski programista Vitalik Buterin, który w czasie prac nad swoim dziełem mocno posiłkował się technologią wykorzystywaną przez Bitcoina. Koncept platformy i jej kryptowaluty został po raz pierwszy opisany w roku 2013. Dwanaście miesięcy później Ethereum wyszło na światło dzienne.

Choć początkowo waluta kryptograficzna platformy wydawała się jedynie środkiem płatniczym przydatnym tylko w obrębie stworzonej przez Buterina sieci, szybko okazało się, że może być cennym środkiem inwestycyjnym. Głównie dlatego, że była to jedna z pierwszych poważnych alternatyw dla drożejącego Bitcoina. Dziś Ethereum to pełnoprawna waluta kryptograficzna, dzięki której można uchronić bądź nawet pomnożyć realny kapitał. Najczęściej robi się to poprzez wykupienie aktywu na własność za pomocą specjalnych giełd czy kantorów. Poza tym, istnieje możliwość handlowania w oparciu o kontakty różnicy kursowej. Taki "zakup" Ethereum umożliwia platforma Plus500. Tu warto pamiętać, że w przypadku takich transakcji kupujący nie staje się właścicielem kryptowaluty, a jedynie zakłada ze sprzedającym, że ten drugi zapłaci różnicę między aktualną wartością aktywu bazowego, a jego ceną w dniu ustalania kontraktu.

d2tf241

Ethereum a Bitcoin – jakie są główne różnice?

Ethereum i Bitcoin są tworami niezwykle do siebie podobnymi. Mimo to istnieje kilka znaczących różnic między tymi kryptowalutami. Przede wszystkim, BTC jest o wiele droższy. Najwyższa cena Ethereum w historii wydaje się niczym nawet przy ostatnim krachu rynkowym, który doprowadził Bitcoina do kursu niewiele przewyższającego 30 tysięcy dolarów amerykańskich za token.

Wydobywanie obu walut kryptograficznych polega w gruncie rzeczy na tym samym. Różnice pojawiają się jednak w niuansach. Ethereum, ze względu na fakt, że jest przede wszystkim środkiem płatniczym wykorzystywanym w obrębie platformy-matki, pozwala na tworzenie autorskich, bardzo poręcznych tokenów. Warto też zwrócić uwagę na kwestię podaży. Ta w przypadku Ethera jest większa. Nie wiadomo bowiem, ile ostatecznie "monet" trafi do obiegu. Zupełnie inaczej ma się sprawa z Bitcoinem, gdzie od samego początku wiadomo, że wydobycie zakończy się wraz z wyprodukowaniem 21 milionów tokenów (aktualnie jest ich 80 proc.). To ma wpływ na nagrodę, jaką otrzymują górnicy. Z czasem wynagrodzenie za wykopanie BTC spada, z kolei zapłata za stworzenie kolejnej jednostki Ethereum pozostaje na tym samym poziomie (5 ETH za blok).

Różnica tkwi też w szybkości transakcji. Przepływ krytpowalut między użytkownikami jest o wiele szybszy, jeśli używa się Ethereum. Wynika to z użycia innego typu protokołu. Same koszty transakcyjne są też o wiele niższe.

Czy warto polubić się z Ethereum?

Tak, o ile pamięta się o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze – to że aktyw ten jest o wiele tańszy od Bitcoina, nie oznacza, że nie można na nim stracić sporej ilości gotówki. Niestety, ale tak jak inne kryptowalut, Ether jest podatny na spekulacje. Zmiany cenowe następują nierzadko bardzo gwałtownie. Trzeba mieć tego świadomość, gdyż łatwo zostać zaskoczonym nagłym spadkiem cenowym.

d2tf241

Aby inwestować w Ethereum nie trzeba być ekspertem kryptowalutowym. Mimo to, dobrze jest mieć rozeznanie, jak ren rynek funkcjonuje. Inwestorzy lubią szukać alternatyw dla BTC, gdyż wiedzą, że przy ewentualnym spadku najpopularniejszej waluty kryptograficznej, mogą mieć jakikolwiek zarobek z innych źródeł. Przy czym wybór takiej alternatywy musi opierać się na własnej strategii działania oraz dogłębnej analizie. Należy więc obserwować, jak zachowuje się kurs Ethereum, co wpływało na niego w przeszłości i wreszcie – być na bieżąco ze wszystkimi doniesieniami, które mogą być ewentualnym sygnałem alarmowym do poczynienia sprzedaży.

Jak inwestować, by nie stracić?

Na pewno ostrożnie. Kryptowaluty, w tym Ethereum, nie powinny stanowić więcej jak 10% całego portfela inwestycyjnego. Raz jeszcze należy podkreślić – to aktywa zmienne, niestabilne, więc łatwo na nich stracić sporo pieniędzy. I tak – samo lokowanie pieniędzy w Ether czy BTC nie jest najlepszym pomysłem. Jak już zostało powiedziane, dobre jest posiadany kapitał rozłożyć na kilka bądź kilkanaście kryptowalut, by zmniejszyć ryzyko ewentualnego bankructwa.

Artykuł sponsorowany
d2tf241
d2tf241
d2tf241